Ahmet Çakı’dan Dikkat Çeken Açıklamalar

Bu sezon ING Türkiye Basketbol Süper Ligi ve FIBA Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde başarılı sonuçlar almasına rağmen sezon hedeflerine ulaşamayan Ahmet Çakı ve takımı TOFAŞ bu bağlamda pek çok eleştiriye de maruz kaldılar. Genç koç sezon içerisinde geldiği görevde gelecek sezonlar adına umut vaat eden işler çıkarttı ve kulübün yapılanma sürecinde önemli rol oynadı. Bununla birlikte geçtiğimiz günlerde Bursa İnternet Gazetesi’ne önemli ve iddialı açıklamalar yapan Çakı, sezonun genel değerlendirmesini de yaptı.

Başarısızlığın Nedenleri

Bu sezon ING Türkiye Basketbol Süper Ligi’nde Play-Off hedefini başaramayan 6 yıl aradan sonra ilk kez başarıdan uzak kalan TOFAŞ Basketbol bu bağlamda ciddi bir hayal kırıklığı yaşıyor.

Bursa temsilcisinin hem ligde hem de FIBA Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde başarılı sonuçlar almasına rağmen Play-Offlara kalamamış olmasında ciddi bir başarısızlık olduğu kesin. Bununla birlikte Ahmet Çakı geçtiğimiz günlerde Bursa İnternet Gazetesi’ne önemli açıklamalarda bulundu.

Tecrübeli koç takımının Tyler Ennis’in de katılmasıyla birlikte ligin en iyi ekiplerine karşı da gücü yetecek bir ekip haline geldiğini ifade ederken bu sezondaki başarısızlıkta pek çok nedenin olduğunu da ifade etti.

Bilhassa Bitci Erkekler Türkiye Kupası’nda alınan sonuçlardan sonra ligin ikinci devresine de iyi başlayamamalarının etkili olduğunu belirten Ahmet Çakı, bununla birlikte sakatlıkların da ister istemez etkili olduğunu belirtti.

Tüm bunlarla birlikte Bahçeşehir Koleji ve Frutti Extra Bursaspor’un da bu sezon çok başarılı performanslar sergilemiş olmasının plan dışı olduğunu belirten Çakı, bu bağlamda başarısızlıktan çıkartılması gereken durumlar olduğunun altını çizdi.

Herkesten Memnun

Öte yandan Ahmet Çakı’ya kadrosundaki yerli ve yabancı oyuncularla alakalı sorular sorulurken, Çakı kendi kadrosunda yer alan tüm isimlerin çok değerli olduğunu ve herhangi birini olumsuz anlamda öne çıkarmanın gereksiz olduğunu savundu.

Genç koç, sezon içerisinde yaşanan sıkıntılarla alakalı olarak kadronun bir problemini de dürüstçe ifade etti. Bazı oyuncuların yetenek setlerinin uyuşmuş olmasının geriye kalan eksikleri kapatmak anlamında başlarına dert açtığını dile getiren Çakı, pek tabii bu oyuncuların hepsinin belirli bir uyumu yakalayabilecekleri varsayımıyla kadroya eklendiklerini hatırlattı.

Bu bağlamda sezon içerisinde eksiklerin de etkili olduğunu savunan TOFAŞ Basketbol çalıştırıcısı, bu yılın iyi bir TOFAŞ gösterdiğini savundu. Başarılı koç bunlarla birlikte gelecek sezon tekrar ING Türkiye Basketbol Süper Ligi’nde Play-Off hedefiyle sezona başlayacaklarını hatırlattı.

Son iki haftaya girildiğinde Avrupa Kupası’nda son 8 hedefi tutturulmuş olsa da Türkiye Ligi’nde istenmedik bir sonuç aldıklarını kabul eden Çakı, gelecek sezona bundan daha iyi hazırlanacaklarını ifade etti.

TOFAŞ Basketbol sezon içerisinde ses getiren sonuçlar almasına rağmen bu sonuçları belirli bir istikrarı yaymaya başaramadı. Genç koçun ve oyuncularının bu bağlamda çıkartması gereken dersler olduğu kesin.