Fenerbahçe Beko’nun Güçlü ve Zayıf Yönleri

Geride kalan sezonda ING Türkiye Basketbol Süper Ligi’ni lider olarak tamamlamasına rağmen THY Euroleague’de ciddi bir hayal kırıklığı yaşayan Fenerbahçe Beko, bir sonraki sezon Avrupa’da fark yaratabilmek adına ciddi değişikliklere gitmişti. TOFAŞ’ın da ligde ve muhtemel olarak kupada karşı karşıya geleceği Sarı Lacivertli ekipte en temelde koç Sasha Djorjdevic yerine Dimitris Itoudis’in göreve getirilmesi olmuştu. artık kadro anlamında da başka bir yapıya bürünen İstanbul temsilcisinin avantajlarını ve dezavantajlarını gelin birlikte inceleyelim. 

Neler ve Kimler Konuşuldu

Geride kalan sezonda ING Türkiye Basketbol Süper Ligi’ni şampiyon olarak tamamlayan Fenerbahçe Beko bununla birlikte THY Euroleague’de kelimenin tam anlamıyla çuvallamış ve taraftarını da ciddi bir hayal kırıklığına uğratmıştı.

Sarı Lacivertli ekipte o dönemin koçu Igor Kokoskov’un beklenmedik ayrılığından sonra göreve getirilen Sasha Djorjdevic’in daha eski tip bir basketbol koçu olmasıyla birlikte başlayan sorunlar koçun oyunculara oyuncuların da koça bir türlü uyum sağlayamamasına neden olmuştu.

Bununla birlikte gelen şampiyonluk belirli süreçlerin telafisi olarak görülse de bir dönem Final Four aşamasından düşmediği THY Euroleague’de Play-Off aşamasına dahi kalamayan bir takım haline gelen Fenerbahçe Beko için bu durum kabul edilebilir değildi ve Sarı Lacivertli ekipte bir kez daha koç değişikliğine gidilerek CSKA Moskova’dan ayrılan Dimitris Itoudis ile el sıkışıldı. CSKA Moskova’daki 8 yıllık serüveninde kazanmadık kupa bırakmayan Yunan çalıştırıcı, talepkar bir başkanın varlığına rağmen oluşturduğu son derece sağlıklı yapıyla da adını Avrupa’nın elit koçları arasına yazdırdı.

Yine de deneyimli çalıştırıcı için işler Fenerbahçe Beko‘da pek kolay olmayacaktır. CSKA Moskova’nın aksine çok fazla sayıda taraftara sahip olan sarı-lacivertli ekip, Obradovic’li yıllarda Final Four’lara alışmış bir camia olarak son 2 sezondur bu prestijli organizasyonun uzağında kalıyor. Bu sebeple Dimitris Itoudis’in üzerinde önemli bir başarı baskısı olacak.

Kısa-Uzun Dengesi

Bununla birlikte Sarı Lacivertli ekibin temelde dengelemesi gereken konulardan birisi kısalarla uzunlar arasındaki uyum olacak. Jan Vesely gibi 8 seneden beri takımın formasını giyen ve Avrupa’nın en elit uzunlarından birisi olarak gösterilen yıldız oyuncusunu bırakan Fenerbahçe Beko kalite konusunda geçen sezonlara göre sorun yaşayabilir.

Öte yandan şu sıralar henüz resmileşmiş olmasa da eski Fenerbahçe Beko oyuncusu Nemanja Bjelica ile geçen sezon Barcelona’da sergilediği performans nedeniyle iyice gözden düşen Nick Calathes’in de yakın zamanda resmi olarak kadroya katılmaları bekleniyor.

Jonathan Motley, Scottie Wilbekin gibi isimleri de kadrosuna katarak hem daha farklı oyun tarzına sahip olabilecek hem de geçtiğimiz sezonlarda kulübe dair yapılan ezberi bozabilecek transferler yapan Fenerbahçe Beko’da bu durum avantaj ve dezavantajlar yaratacaktır.

Kurulmaya çalışılan yapının tam anlamıyla işlemeye başlaması için elbette belirli bir süreye ihtiyaç duyacak. Bu noktada Dimitris Itoudis kalibresinde bir başantrenörün takımın başında olması, geçtiğimiz sezonların aksine adaptasyon sürecinin daha sağlıklı şekilde atlatılmasına neden olacaktır.