FIBA Şampiyonlar Liginde TOFAŞ Rövanş Maçında Lenovo Tenerife’yi Ağırlayacak

FIBA Şampiyonlar Liginde ülkemizi temsil eden TOFAŞ çeyrek final serisinde ikinci maçında Lenovo Tenerife’yi kendi evinde ağırlayacak.

Eşleşmedeki ilk maça Lenovo Tenerife ev sahipliği yapmıştı. Santiago Martin Arena’da oynanan serinin ilk maçında temsilcimiz TOFAŞ 78 – 77 skor ile mağlup oldu. Bursa temsilcisi kendi evinde oynayacağı maçta rakibi Lenovo Tenerife’yi mağlup ederek şansını serinin son maçına taşımayı ve son maçtaki umutları ile birlikte rakibi Lenovo Tenerife’yi eleyerek FIBA Şampiyonlar Ligi çeyrek finallerinde tur atlayarak adını Fiba Şampiyonlar Ligi Final Four aşamasına yazdırmayı hedefliyordu.

Deplasmandaki Maç İçerisinden Notlar

İlk çeyrekte 14 denemede bulunan TOFAŞ 7 kez isabet yakalayabildi. Bu denemelerden 9 tanesi 2 sayılık atıştı ve 6 isabet yakalanmıştı. 5 kez de üçlük deneyen TOFAŞ yalnızca 1 isabet yakalamayı başardı. İlk çeyrekte Lenovo Tenerife hem ribauntlarda hem ikili oyunlarda hem de baskı ile top çalma konusunda etkili bir çeyrek geçirdi ve Lenovo Tenerife 31 sayı buldu buna karşılık temsilcimiz Tofaş 17 sayı bulabildi.

İkinci çeyrekte iki takımda başa baş mücadele etti. Ev sahibi ekip 16 sayı üretmeyi başarırken her anlamda kıyasıya rekabetin olduğu çeyrekte iki tarafta birbirine üstünlük kuramadı ve temsilcimiz TOFAŞ 16 sayı üretmeyi başardı. İki ekipte soyunma odasına girdi ve ev sahibi ekip farkı korumayı bildi.

Üçüncü çeyrekte rakip potaya daha çok gitmeye ve doğrudan hücumlarla skor üretmeye çalışan bursa temsilcisi rakip potayı çok kez zorlarken 6 kez ofansif ve 6 kez de defansif ribaunt alarak oldukça baskın bir çeyrek performansı sergiledi. Rakibine karşı iyi savunmada yapan 10 kez atışlardan isabet sağlayan temsilcimiz karşısında rakip Lenovo Tenerife sadece 11 denemede bulunabildi. Üçüncü çeyrekte ev sahibi ekip 19 sayı üretirken TOFAŞ ise 24 sayı üretti ve ilk çeyrekteki farkı eritmeye başladı.

Dördüncü çeyrekte de üçüncü çeyrekteki oyununu sürdüren TOFAŞ rakip potayı çokça yokladı ve doğrudan hücumlarla etkili olmaya çalıştı. TOFAŞ dönen toplarda da oldukça başarılı oldu ve 6 kez ofansif ribaunt olmak üzere 9 kez de defansif ribaunt aldı ve rakibine ise yalnızca 8 tane ribaunt imkânı verdi. Maçın son çeyreğinde temsilcimiz TOFAŞ tam 20 sayı üretmeyi başarırken bu çeyrekte rakibi Lenovo Tenerife’yi 12 sayıda tuttu ve farkı kapatmaya çalışsa da mücadele çok üzücü bir biçimde 78 – 77 ev sahibi ekibin galibiyeti ile sonuçlandı.

Fiba Şampiyonlar Ligi Eşleşmesinin İlk Maçında Oyuncu Performansları

fiba şampiyonlar ligi

Tenerife’de Salin Sasu 27 sayı üreterek maçın en çok skor bulan oyuncusu olmasının yanı sıra 2 tanede asist katkısı verdi.

Yine ev sahibi ekipte Giorgi Shermadini 17 sayı üretirken 9 ribaunt aldı ve 1 kez de asist yaparak galibiyetin önemli mimarlarından bir tanesi oldu.

Temsilcimiz TOFAŞ’ta ise en etkili isim Eigirdas Zukauskas oldu. Zukauskas 14 sayı bulurken 5 kez de ribaunt almayı başardı.