Heurtel’e Yaptırım Geliyor

Fransa Basketbol Federasyonu’ndan yeni haberler geliyor. Thomas Huertel için Rusya yaptırımı söz konusu oldu. Fransız basketbol oyuncusu Heurtel, Zenit ile sözleşme imzalamıştı. Fransa Basketbol Federasyonu bunun üzerine yaptırım uyguladı. Fransa Basketbol Federasyonu, Rusya’nın Zenit St. Peterburg kulübüyle antlaşmasını imzaladı. 1 + 1 yıllık bir sözleşme taraflar arasında imzalandı.

Oyun kurucusu olan Thomas Heurtel ile ilgili bir durum ortaya çıktı. Heurtel’in Rus kulübündeki forma giymiş olduğu zaman içerisinde milli takıma seçilmeyeceği açıklandı, yaptırımın konusu bu şekilde daha açık bir şekle kavuşmuş oldu. Huertel için Rusya yaptırımının ne sebeple olduğu da böylece açıklanarak, meraklar giderildi.

Fransa Basketbol Federasyonu’ndan Bildiri

Fransa Basketbol Federasyonu bildiri yayınladı. Ağustos ayının başlarında federasyon bir bildiri yayımlamıştı. Federasyon, Belarus ve Rus takımları ile sözleşme imzalayan Fransız basketbol oyuncularının, milli takım ekibine davet edilmeyeceklerini bildirmişti. Rus kulübü olan Zenit, yakın bir zamanda bu konu ile ilgili bir açıklama yapmıştı. Thomas Heurtel ile 1 + 1 yıllık bir antlaşmanın imzalandığını Zenit, açıklama yaparak zaten duyurmuştu.

Fransa Basketbol Federasyonu’ndan bu olaylar ve açıklamalar doğrultusunda bir açıklama geldi. Federasyon açıklamasında, Temmuz ayında Rus kulüpleri ile Heurtel’in adının anıldığından bahsetti. Heurtel’in yeminli bir ifade verdiğini de belirtti. Federasyon, Heurtel’in herhangi bir Rus takımıyla protokol veya antlaşma imzalamadığını, yeminli ifade verdiğini de ayrıca vurguladı.

Heurtel Yeminli İfadesini Verdi

Fransa Basketbol Federasyonu, Heurtel’in yeminli bir ifade verdiğini ve Rus takımlarıyla herhangi bir antlaşma imzalamadığını belirtmişti. Federasyon, resmi imzaların atıldığını ve Thomas Heurtel’in de Zenit St. Petersburg kulübünde forma giydiği süre boyunca bir daha milli takıma davet edilmeyeceğini vurgulamıştı. Heurtel’in Petersburg kulübünde forma giydiği sürece 2024 Paris Olimpiyat Oyunları da dâhil olmak üzere milli takıma bir daha davet edilmeyeceğini vurgulamıştı.

Fransa Avrupa Basketbol Şampiyonası finalinde gümüş madalya kazandı. Heurtel ise bu müsabakada Fransa ile çıktığı 9 maç içerisinde 10.4 sayı yapabilmişti. 2.4 ribaund, 7.1 asist, 10.4 sayı ortalamalarını Heurtel yapabilmişti. Heurtel ile ilgili başarılı bu anlar kaydedilmişti.