İlk Provanın Galibi TOFAŞ

FIBA Şampiyonlar Ligi’nde de rakip olduğu Darüşşafaka ile ING Türkiye Basketbol Süper Ligi’nde karşı karşıya gelen TOFAŞ, kendi sahasında ağırladığı rakibi karşısında özellikle son çeyrekteki performansıyla birlikte oldukça önemli bir galibiyet almayı başardı. Bursa temsilcisi, 2 gün sonra tekrar bu sefer Avrupa arenasında karşı karşıya geleceği rakibinin Türkiye’deki 5 maçlık galibiyet serisini sona erdirirken, kendi serisini de 4 maça çıkarmayı başardı.

TOFAŞ Son Tahlilde

Hem ING Türkiye Basketbol Süper Ligi’nde hem de FIBA Şampiyonlar Ligi’nde oldukça formda bir takım görüntüsü sergileyen TOFAŞ Basketbol, FIBA Şampiyonlar Ligi’nde Play-In maçlarının oynanmasıyla birlikte Son 16 Turu’ndaki rakiplerini öğrenmiş ve bu rakiplerinden birisi de Türkiye’nin bir diğer temsilcisi Darüşşafaka olmuştu.

Bursa temsilcisi, takvimin de cilvesiyle birlikte Darüşşafaka ile hem 23 Ocak 2022’de hem de 25 Ocak 2022’de kendi sahasında karşı karşıya geleceği iki provanın ilkine ING Türkiye Basketbol Süper Ligi’nde çıktı.

İlk çeyrek iki takımın da başa baş performansıyla geçerken, bu performans skora da yansıdı ve çeyrek 20-20 eşitlikle sona erdi. Darüşşafaka, ikinci çeyrekte biraz daha sert bir oyun oynayarak skorda üstünlüğü ele geçirirken, TOFAŞ rakibinin oyununa cevap vermeyi başarabildi ve Berk Uğurlu’nun etkili performansıyla ilk yarıyı 41-37 önde kapattı.

Konuk Darüşşafaka, ikinci yarıya çok daha iyi başlayan taraf olurken, skorda da üstünlüğü ele geçirmeyi başardı. Bir dönem iki takım arasındaki fark Darüşşafaka lehine 9 sayıya kadar çıkarken, son 10 dakikaya da 54-60 önde giren taraf Darüşşafaka oldu.

TOFAŞ, Ahmet Çakı’nın komutasında inanılmaz bir geri dönüş sergileyerek hem hücumda hem de savunmada bambaşka bir performans gösterdi ve Darüşşafaka’ya sadece 5 sayı attırdığı final çeyreğinin net hakimi olarak maçtan 81-65 galip ayrılmayı başardı.

Bu sonuçla birlikte rakibiyle 3 günde oynayacağı 2 ayağın ilkini galip kapatmayı başaran TOFAŞ’ta Tomislav Zubcic 20 sayı, Yiğit Arslan 18 sayı ve Elgin Cook 14 sayı atarak takımlarının üst üste 4’üncü galibiyetine katkı sağlamayı bildi.

Son 5 maçında galip geldikten sonra Bursa’da TOFAŞ karşısında mağlup olan Darüşşafaka’da Doğuş Özdemiroğlu 15 sayı ile takımının en çok skor üreten oyuncusu olurken, Doğuş’a 14 sayı ile destek veren Troy Caupain’in attığı 14 sayı galibiyet için yeterli olmadı.

Direnç Kırıcı

TOFAŞ’ın 2 gün sonra tekrar kendi sahasında konuk edeceği rakibi karşısında aldığı şahane galibiyet ve yaptığı geri dönüş Darüşşafaka’nın direncini kırabilecek potansiyele sahipti.

Bursa temsilcisi, rakibine son çeyrekte sadece 5 sayı attırarak vites yükselttiği zaman ne kadar tehlikeli bir takım olabileceğini tekrar kanıtlarken, hem kendi serisine bir galibiyet daha eklemeyi hem de Darüşşafaka’nın serisine son vererek psikolojisine yara vermeyi başardı ve bu sayede rakibi üstünde tahakküm kurma ihtimalini ele geçirdi.