Milli Takım Akropolis Turnuvası’nda Beklediği Sonuçları Alamadı 

Ergin Ataman’ın takımın başına gelmesiyle herkesi yeniden heyecanlandıran Türkiye A Milli Erkek Basketbol Takımı; 2022 yılını dopdolu geçirecek. Hem Avrupa Şampiyonası’nda hem de Dünya Kupası Avrupa Elemeleri’nde maçlara çıkacak. 

Milli takımımızın ilk hedefi tahmin edebileceğiniz gibi Avrupa Şampiyonası! 12 Dev Adam; basketbol otoritelerine göre turnuvanın altıncı favorisi! Slovenya, Fransa, Yunanistan, Litvanya ve Sırbistan’ın ardından altıncı favori olan milli takımımız; geçtiğimiz günlerde hazırlık maçları yapmak adına Akropolis Turnuvası’na katıldı. Gelin, 12 Dev Adam’ın bu turnuvada neler yaptığına yakından bakalım! 

Gürcistan Maçını Kazandık

Milli takımımız; turnuvadaki ilk maçında Gürcistan ile karşı karşıya geldi. Gürcistan ile EuroBasket 2022’de de aynı grupta bulunuyoruz. Bu maç; 12 Dev Adam adına bir hayli önemliydi. Milli takımımız; hücumda ilk çeyrek dışında fena olmayan bir görüntü çizdi. Bilhassa maçın ikinci periyodunda atılan üçlükler takımı havaya soktu. Bunun yanı sıra, NBA’de forma giyen üç milli oyuncunun maçı 57 sayı ile tamamlaması ilginç bir detaydı. Ayrıca, Onuralp ve Buğrahan gibi iki sürpriz ismin de iyi performans sergilediklerini söylemek mümkün! 

Milli takımımız; Gürcistan karşısında savunmada birtakım sıkıntılar yaşadı. Herkesin çok şeyler beklediği Sertaç ve Alperen; Gürcistanlı oyuncuları durdurmakta zorlandı. Ayrıca, rakibe verilen 11 hücum ribaundu da hanemize yazılan bir eksiydi. 12 Dev Adam; önceki hazırlık maçlarına kıyasla pota altında istediği hakimiyeti kuramadı. 

Polonya Maçı Ciddi Bir Hayal Kırıklığı Oldu

Milli takımımız; turnuvadaki ikinci maçında Polonya ile karşı karşıya geldi. Herkes, takımımızın bu maçta rahat bir galibiyet alacağını düşünüyordu. Polonya ile daha önce oynadığımız maçı kazanmıştık. Fakat, milli takımın Gürcistan maçındaki pota altı etkisizliği bu maçta da kendisini gösterdi. Pota altından 32 sayı yememiz kötü bir istatistik olarak hanemize yazıldı. 

12 Dev Adam; Polonya maçını bir sayı fark ile kaybetti. Bilhassa son pozisyonda oldukça kötü bir şekilde savunma yapılması; maçı bize kaybettiren bir detaydı. Buna ek olarak, NBA’de forma giyen oyuncularımızın hücum etkinliği beklentilerin çok altındaydı. Polonya yenilgisi; Avrupa Şampiyonası öncesinde umutlarımızı kırdı. 

Yunanistan Maçı Kötü Geçti 

Milli takımımız; turnuvadaki son maçında Yunanistan ile karşı karşıya geldi. Bu maçın favorisi değildik. Ancak, yine de Yunanistan karşısında iyi bir performans sergilemek istiyorduk. Milli takımımız; Avrupa Şampiyonası’nın favorileri arasında gösterilen rakibine 89-80 mağlup oldu. Üst üste ikinci yenilgisini alarak kendisini destekleyenleri bir kez daha hayal kırıklığına uğrattı. 

Ergin Ataman; Yunanistan maçında hakeme yönelik yoğun itirazlarından dolayı oyun dışı kaldı. Milli takımımızı yardımcı antrenör Hakan Demir yönetti. Alperen Şengün; bu maçın en iyi performans sergileyen ismiydi. Bilhassa sırtı dönük hücumlarda fark yarattı. Ayrıca, Şehmus’un performansı da son derece iyiydi.