Sırbistan EuroBasket’in Favorilerinden Birisi Olmadığını Düşünüyor

Koskoca bir yaz mevsimini geride bırakmak üzereyiz! Sporseverler için pek iyi geçmeyen bu yazın kurtarıcısı EuroBasket 2022 olabilir. 1 ila 18 Eylül 2022 tarihleri arasında farklı şehirlerde düzenlenecek olan bu organizasyon ile Avrupa’nın basketboldaki en büyüğünün kim olduğu ortaya çıkacak.

Türkiye A Milli Basketbol Takımı; EuroBasket 2022’nin sürpriz takımları arasında gösteriliyor. Milli takımımızı bundan sonra Ergin Ataman çalıştıracak. Ataman’ın Anadolu Efes ile yaptıklarından sonra milli takımda nasıl bir performans sergileyeceğini herkes çok merak ediyor. 12 Dev Adam; İspanya, Gürcistan, Karadağ, Belçika ve Bulgaristan ile aynı grupta yer alacak. Grubun favorisi tahmin edebileceğiniz gibi İspanya! Kadrosunda çok sayıda tecrübeli oyuncu barındıran İspanya’nın lider olarak çıkmasına kesin gözüyle bakılıyor. Bunun yanı sıra, Rusya’nın da milli takımımızı zorlayacağı düşünülüyordu. Ancak, Rusya; savaş dolayısıyla EuroBasket’e kabul edilmedi. Bu durum; milli takımımız için ciddi bir avantaj oldu.

Sırbistan Güçlü Kadrosu ile Dikkat Çekiyor

Avrupa basketbolu denildiği zaman akla ilk gelen ekiplerden birisi de tahmin edebileceğiniz gibi Sırbistan! Her zaman zirveye oynayan Sırbistan; yetiştirdiği oyuncular ile de Avrupa basketboluna yön veriyor. Maçları son saniyeye kadar bırakmayan Sırbistan’ın EuroBasket 2022’de yapacakları çok merak ediliyor.

Sırbistan antrenörü Svetislav Pesic; kamuoyunun kendilerini favori göstermesinden dolayı bir hayli rahatsız! Bu durumun oyuncularını rehavete soktuğunu düşünüyor. Ayrıca, bu turnuvayı kazanmalarının zannedildiği kadar kolay olmadığına inanıyor. Yakından takip edenlerin bildiği üzere Sırbistan’ın kadrosunda dünyaca ünlü yıldızlar bulunuyor. Nikola Jokic, Vasilije Micic, Marko Guduric, Nemanja Bjelica ve Nikola Kalinic gibi isimlerin yapacakları çok merak ediliyor.

Svetislav Pesic Temkinli Konuştu

Sırbistan baş antrenörü Svetislav Pesic; önümüzdeki günlerde başlayacak Avrupa Şampiyonası öncesinde temkinli açıklamalar yaptı. Her şeyden önce, turnuvanın favorilerinden birisi olmadıklarını dile getirdi. Kamuoyunun kendilerini favori göstermesinden bir hayli rahatsız olduğunu dile getirdi. Bunun yanı sıra, turnuvayı kazanmaları halinde bu durumun normal karşılanacağını sözlerine ekledi. Fakat, kötü bir sonuç almaları halinde tüm eleştirilerin kendisine ve oyuncularına yöneleceğini de ifade etti.

Svetislav Pesic; turnuva öncesinde Sırbistan basketbolunu yöneten isimlere takımın durumu hakkında bilgi verdiğini söyledi. Ancak, fikirlerinin zannedildiği kadar önemsenmediğinden bahsetti. İnsanların sabit fikirlerinin olduğunu ve bu fikirlerinin asla değişmediğini dile getirdi. Pesic; bu durumdan bir hayli rahatsız! Takıma gerçekçi bir bakış açısı ile bakılmadığı takdirde madalya kazanmalarının mümkün olmadığını düşünüyor. Hatta, ilerleyen yıllarda turnuvalara katılamama ihtimallerinin olduğunu da dile getiriyor. Ayrıca, bazı insanlar için milli takımın eskisi kadar önemli olmamasından da şikayet ediyor. Bu durumun hem oyuncuları hem de takım atmosferini olumsuz etkilediğini belirtiyor.

Sırbistan milli takımında bazı sorunların olduğu söyleniyor. Söz konusu sorunların turnuvada gün yüzüne çıkıp çıkmayacağını zaman gösterecek.