Tofaş Basket 1 Sayıyla Kaybetti

FIBA Şampiyonlar Ligi’nde ülkemizi temsil eden takımımız Tofaş Basket, İspanyol rakibi Lenovo Tenerife karşısında 1 sayı farkla ne yazık ki mağlup oldu.

Final Four ümitleriyle çıktığımız serinin ilk maçında büyük ümitlerle çıktığımız parkede maçın ilk periyodunda yediğimiz büyük farkı ne yazık ki geri çeviremedik.

Son anlarda beklediğimiz hata Lenovo Tenerife’den gelmeyince ne yazık ki karşılaşmadan boynu bükük ayrılan taraf biz olduk.

İşte heyecan dolu maçın ayrıntıları ve maalesef ki mağlubiyetin hikayesi…

Tofaş Basket Korkunç Başladı

tofaş basket

FIBA Şampiyonlar Ligi çeyrek final mücadelesine daha iyi başlayan taraf Lenovo Tenerife oldu. İspanya basketbolunun bu turnuvadaki en başarılı takımlarından olan Lenovo Tenerife, üç sayı çizgisinin gerisinden yüksek yüzdeli şutlarla maça güçlü bir başlangıç yaptı.

Dış atışlarda yakaladığı ritmi bütün hücum setlerine yayan Lenovo Tenerife karşısında Tofaş Basket savunmada vidaları yeterince sıkamadı. Öyle ki İspanyol temsilcisi deyim yerindeyse savunmamızda ve potamızda istediği gibi at koşturdu. Bunun mübalağa olmadığı, çeyrek ortasında gelen 22 sayılık farkla ne yazık ki kanıtlandı.

Çeyrek sonuna kadar elde ettiği farkın kapanmasına bir türlü izin vermeyen rakibimizde, ilk çeyreğe damga vuran isim hiç şüphesiz Sasu Salin idi. 3 sayı çizgisinin gerisinde eli alev topuna dönen Sasu Salin, 5’te 5 üçlük isabetiyle bizi yakan adam oldu.

İkinci çeyrekte Tofaş Basket biraz olsun kıpırdanmaya başladı ve en azından maça dahil oldu. Savunmada beklediğimiz dirençten sinyaller görmeye başladığımız ikinci çeyrekte, rakip Lenovo Tenerife ilk 5 dakikayı yalnızca 4 sayıyla geçti.

Buna karşın savunmamızdaki bu performans maalesef uzun vadeye yayılamadı. Hal böyle olunca ikinci çeyrek skoru 16 – 16, ilk yarı skoru ise 47 – 33 oldu.

Son Pişmanlık Neye Yarar

İkinci yarının başlamasıyla birlikte temsilcimiz Tofaş Basket “nihayet” üstünlüğü ele almayı başardı. Elgin Cook’un önderlik ettiği hücumlarımızda sayılar bulmayı başardığımız üçüncü periyotta, rakibin en büyük kozları olan Salin ve Shermadini’yi durdurmayı başaramadı.

Buna karşın mücadeleden vazgeçmeyen ve bir ara 18 sayıya kadar çıkan farkı yavaş yavaş eriten Tofaş Basket, “bu kadar kolay pes etmem!” mesajını rakibine verdi.

Son çeyrekte başlamadan skor tabelasında 66 – 57 yazıyordu. Tofaş Basket ve koç Ahmet Çakı’nın pes etmeye sahiden de niyeti yoktu.

Savunmada dikkatli olundu. Hücumda ise akıllı davranıldı. Hal böyle olunca son çeyreğin yarısına gelindiğinde fark bir anda 2 sayıya kadar indi. Son 1 dakikada ise inanılmaz şeyler oldu ve heyecan doruğa yükseldi.

Kalp ritimlerimizin sınıra dayandığı son saniyelerde, maçın bitimine 17 saniye kala topu eline alıp potaya yollayan Pako Cruz, 3 sayılık basketiyle nihayet skoru eşitledi.

77 – 77 girilen son 17 saniyede hepimizin umutlarını bitiren ise rakibin tecrübeli yıldızı Huertas oldu.

Faul atışında hata yapmasını beklediğimiz oyuncu, 1 atışı atıp diğerini bilerek kaçırınca süre eridi. Tofaş Basket, ilk çeyreğin bedelini ağır bir şekilde ödedi ve ikinci maç öncesinde büyük bir ders aldı.