Tofaş Basket Tenerife’ye Boyun Eğdi

Tofaş Basket, FIBA Şampiyonlar Ligi Çeyrek Final ikinci maçında Nilüfer Tofaş Salonu’nda İspanyol ekibi Lenovo Tenerife takımını ağırladı.

İlk maçta da rakibine İspanya’da mağlup olmaktan kurtulamayan ekibimiz, bu sefer Bursa’da kendi taraftarı önünde adeta filmleri aratmayacak bir drama yaşadı.

Son çeyrekte inanılmaz bir geri dönüşle maçın son saniyelerine önde girmeyi başaran ekibimiz, ne yazık ki son anda havlu attı.

Lenovo Tenerife adına maçın en skorer ismi olan Huertas, 15 sayıyla takımına galibiyeti getiren isim oldu. Tofaş takımında ise Simmons’un 17 sayısı galibiyete yetmedi.

İlk Yarıda Tofaş Çalışmadı

Maça iyi başlayan taraf konuk ekip İspanyol temsilcisi Lenovo Tenerife oldu. Tofaş Basket’in maça bir türlü başlayamamasından yararlanan İspanyollar, henüz 3’üncü dakika geride kaldığında 1 – 10’luk seriyi yakalayıp öne geçmişlerdi bile.

Maçın devamında biraz olsun silkelenmeyi başaran Tofaş Basket, hücumda üst üste sayılarla farkı kapatsa da Lenovo Tenerife’yi tam manasıyla durdurmayı başaramadı. Bunun sonucunda ilk çeyrek 16 – 21 konuk ekibin üstünlüğü ile sona erdi.

İkini çeyrekte de tıpkı maçın başında olduğu gibi bir görüntü vardı. Lenovo Tenerife yine hücumda çok etkili oldu. Tofaş Basket, bilhassa dış atışlarda savunmada eksik kalınca İspanyollar bunun cezasını Doornekamp ve Guerra ile hemen kestiler. Öyle ki skor bir anda 18 – 30’a kadar geldi ve çift haneli fark oluştu.

Tofaş Basket çeyrek sonuna kadar rakibinin üç sayılık atış performansına ket vuramayınca ilk yarı skoru 30 – 43 olarak tescillendi.

Tofaş Basket Büyük Bir Drama Yaşadı

tofaş basket

İkinci yarının ilk çeyreğinde ise Tofaş Basket’in hareketlenmesiyle hücum akışkanlığı nihayet sağlandı. Buna karşın savunmada vidalar yine bir türlü sıkılamadı. Özellikle Zubcic ve Cook ile hücum setlerini işletmeyi başarsa da bu İspanyol Lenovo Tenerife’nin hızını kesmeye yetmedi.

Öyle ki üçüncü çeyrek sona erdiğinde fark hala çift hanelerde geziniyordu.

Maçın son çeyreğinde ise Tofaş Basket nihayet varının yoğunu parkeye koymaya başladı. Taraftarının desteğiyle kaybedecek hiçbir şeyi olmadığını bilerek mücadele eden takımımızda Simmons performansıyla büyük fark yarattı.

Karşılaşmanın bitimine bir dakika kala, maç boyunca çift hanelerde giden fark 2’ye düşmüştü. Son saniyeler ise kelimenin tam anlamıyla bir heyecan fırtınası şeklinde geçti.

Mücadelenin sona ermesine sadece 14 saniye kalmıştı. Lenovo Tenerife, savunmadan çıkarken büyük bir hata yapıp baskımızda topu kaptırdı. Yiğit Arslan, el yakan bir basket atmak için üç sayı çizgisinin gerisinden atışını yaptı. Top çemberden geçtiğinde Tofaş Basket, maç boyunca ilk kez öne geçmişti.

Artık tüm iş savunmaya kalmıştı. 11 saniyelik sürede iyi savunma seride durumu 1 – 1’e getirecekti.

Buna karşın Tofaş Basket çok büyük bir hata yaparak Huertas’ı savunamadı. Huertas’ın attığı 2 sayıyla elimize kadar gelen maç, çok dramatik bir şekilde sonlandı.

FIBA Şampiyonlar Ligi çeyrek finalinin ikinci ayağı böylece 73 – 74 sona erdi ve Bursa temsilcimiz turnuvaya veda etti.