TOFAŞ Basketbol Dinlenecek

Sezonun ikinci yarısının oynandığı bu dönemde üst üste mağlubiyetler alarak çok ciddi moral kayıpları yaşayan TOFAŞ Basketbol, oynadığı son maçta Darüşşafaka karşısında son saniyede yediği sayıyla mağlup olmaktan kurtulamamıştı. Bu sonuçla birlikte FIBA Basketbol Şampiyonlar Ligi Son 16 Turu’nda ilk kez mağlubiyet üzüntüsü yaşayan TOFAŞ, odağını ING Türkiye Basketbol Süper Ligi’ne çevirmişti ki TBF’den gelen haberle birlikte planlar değişti.

Erteleme Kararı

Bu sezon hem ING Türkiye Basketbol Süper Ligi’nde hem de FIBA Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde en ileri noktaya kadar gitmeyi hedefleyen TOFAŞ, son dönemde aldığı başarısız sonuçlarla büyük moral kaybetti.

Bursa temsilcisi, Bitci Erkekler Türkiye Kupası, ING Türkiye Basketbol Süper Ligi ve FIBA Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde üst üste oynadığı 3 maçtan da mağlup ayrılınca bu maçlar çok ciddi kırılmalar yaratmış oldu.

Oynadığı son maç FIBA Basketbol Şampiyonlar Ligi Son 16 Turu’nda oynanan Darüşşafaka maçı olan TOFAŞ, son saniyede yediği sayı ile sahadan 75-74 mağlup ayrıldı. Yenilginin üzüntüsü kadar yenilme biçiminin üzüntüsüyle de sarsılan Ahmet Çakı’nın öğrencileri, odaklarını tekrar ING Türkie Basketbol Süper Ligi’ne çevirmişlerdi.

Ancak bu sefer de Türkiye’deki olumsuz ve elverişsiz hava şartları TOFAŞ’a müsaade etmedi. Gaziantep Basketbol ile normal şartlarda 13 Mart’ta Gaziantep’te karşılaşması gereken Bursa temsilcisi, Türkiye Basketbol Federasyonu’nun 12 ve 13 Mart tarihlerinde oynanacak maçların tamamının ileri bir tarihe ertelenmesine dair kararı nedeniyle Bursa’da kalmaya devam etti.

TOFAŞ’ın Gaziantep Basketbol ile oynayacağı maçın tarihi ileri bir tarihte yapılacak açıklamayla birlikte duyurulacak.

Toparlanma

Son 3 maçın 3’ünden de mağlup ayrılan TOFAŞ Basketbol adına bu mağlubiyetlerin 3’ü de çok can acıtıcı oldu. Erkekler Türkiye Kupası’na ev sahipliği yaparken finali görememiş olmak, ING Türkiye Basketbol Süper Ligi’nde Bursa derbisinde mağlup olmak oldukça can sıkıcıydı.

Bununla birlikte en ağır yenilgi ne yazık ki FIBA Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde geldi. Daçka karşısında oynanan maçta alınan mağlubiyet Son 16 Turu’nda namağlup olan Bursa temsilcisinin unvanını da bırakmak zorunda kalmasına yol açtı.

Son saniyede gelen basket, takımın verdiği mücadelenin karşılığını alamaması ve başka birçok faktör TOFAŞ’ı sarsmıştı. Bununla birlikte Türkiye Basketbol Federasyonu’nun 12-13 Mart tarihlerinde oynanacak maçları ertelenmesine dair verdiği karar fizikselden daha ziyade zihinsel anlamda toparlanma şansını TOFAŞ’a tanıyacaktır.

Genç bir ekip olan TOFAŞ Basketbol’un bu kırılmaları yaşaması oldukça normal ve tahmin edilebilir. Takım bir anda formsuz duruma düştü ancak buradan toparlanmayı da başarabilecek bir kadroya sahip oldukları konusunda şüphe yok.

Bu bağlamda Gaziantep Basketbol maçı değerli bir fırsat olabilirdi belki ancak takımın biraz daha soluklanması da iyi olacaktır. TOFAŞ 16 Mart Çarşamba günü İtalyan temsilcisi Uni Triveso ile Bursa’da kozlarını paylaşacağı maçta son durumunu gösterecek.