Tofaş Basketbol Final 4 Aşkına

Ülkemizi ve Bursa’yı FIBA Şampiyonlar Ligi’nde temsil eden Tofaş Basketbol takımımız, çeyrek final serisinde İspanyol temsilcisi Tenerife ile mücadele edecek.

FIBA Şampiyonlar Ligi 2021 – 2022 Sezonu’na F Grubu’nda başlayan Tofaş Basketbol, başarılı bir grafik çizerek rakiplerini geride bırakmayı başarmıştı.

Tofaş Basketbol Kimleri Yenerek Buraya Geldi

tofaş basketbol

FIBA Şampiyonlar Ligi F Grubu’nda Oostende, Strasbourg ve Kalev takımlarıyla oynadığı 6 maçtan 4 galibiyet 2 mağlubiyet alarak grubunu lider şekilde tamamlayan temsilcimiz, bir sonraki gruba çıkmayı başarmıştı.

O grupta Manresa, Darüşşafaka ve Uni Treviso takımları, Tofaş Basketbol takımımızın rakibi olmuşlardı.

Tıpkı ilk aşamadaki gibi ikinci aşamada da hanesine 4 galibiyet 2 mağlubiyet yazdıran Bursa ekibimiz, çeyrek final aşamasına ulaştı.

Çeyrek final aşamasının sonrasında Final Four olduğu düşünülürse, takımımızın tarihinde ilk kez bu başarıyı yakalamasıyla arasında sadece 1 takım var. O takım, İspanya’nın FIBA Şampiyonlar Ligi tarihindeki en başarılı ekiplerinden biri olan Tenerife.

Gelin bu yazımızda hep birlikte İspanya temsilcisi Tenerife’yi tanıyalım.

Rakibimiz Tenerife’nin Z Raporu

FIBA Şampiyonlar Ligi çeyrek final aşamasındaki rakibimiz Tenerife bu sezona A Grubu’nda başlamıştı.

A Grubu’nda Ludwigsburg, Prometey ve Dinamo Sassari ekipleriyle eşleşen İspanyollar, grupta 4 galibiyet 2 mağlubiyet yaşayarak ikinci sırada yer almıştı.

Tenerife takımı, grup maçlarında aldığı 2 mağlubiyeti de Almanya takımı Riesen karşısında görmüştü.

İlk grubundan çıktıktan sonra ikinci grubunda Tenerife’nin rakipleri, Rytas, Szombathely ve bizimle ilk grupta mücadele eden Strasbourg olmuştu.

Bu gruptaki 6 maçının 6’sını da kazanarak FIBA Şampiyonlar Ligi’nin favorilerinden olduğunu gösteren Tenerife, çeyrek finalde karşımıza çıktı.

İspanyol ekibi, FIBA Şampiyonlar Ligi 2021 – 2022 Sezonu’nun en tehlikeli hücum takımı olarak dikkat çekiyor. İstatistiklere baktığımızda her 100 pozisyonundan 116 sayı ürettiğini gördüğümüz Tenerife, bazı kilit oyuncularıyla fark yaratıyor.

Bilhassa 3 sayı çizgisinin gerisinde etkili olabilen takımda çok tecrübeli iki oyun kurucu, hücum organizasyonlarının merkezinde yer alarak arkadaşlarını yönlendiriyorlar.

Avrupa basketbolunu takip eden basketbolseverlerin yakından tanıdıkları Huertas ve Fitipaldo, bu anlamda kilit isimler olarak öne çıkıyorlar.

3 sayı çizgisinin gerisinde rakipleri cezalandırmak için fırsat kollayan Salin ve Doornekamp ile Shermadini, Guera ve Sulejmanovic gibi uzunları da düşünürsek takımın kadrosu oldukça kaliteli.

Ancak Tenerife’nin en büyük gücü, oyuncu kalitesinden ziyade takım olarak çok uyumlu ve akışkan bir basketbol oynamayı başarmaları.

Hal böyleyken takımımız için en kritik nokta, İspanyol rakibinin akışkan oyununu bozmak ve kendi oyununu onlara kabul ettirmek olacaktır.

Tıpkı Tenerife gibi bu sezon FIBA Şampiyonlar Ligi’nin iyi hücum takımlarından biri olan Tofaş Basketbol, kazanmak istiyorsa hücum performansına savunmayı da mutlaka eklemeli.

Şu ana kadar her 100 hücumunda 113 sayı üreten Tofaş Basketbol, rakibini tehdit edebilecek çok önemli isimlere sahip.

Hal böyle olunca Tenerife’de Sastre’ın savunma performansı ile Ennis’in hücum performansının maçın en kritik faktörleri olacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.