TOFAŞ Büyükçekmece’ye Konuk Oluyor

TOFAŞ, bu sezon inişli çıkışlı bir performans sergilese de ING Türkiye Basketbol Süper Ligi’nde oynadığı son 2 maçtan galip ayrılarak moral depolamayı başardı. Afyon karşısında 90 sayı fark atılarak alınan galibiyetten sonra kendi sahasında Türk Telekom’u konuk eden Bursa temsilcisi, uzatmalara giden maçta daha iyi performans gösteren takım olup sahadan galip ayrılmayı başarmış ve haftayı galibiyetle kapatmıştı. Ligde üst sıralara doğru tırmanmaya devam eden TOFAŞ, 15 Ocak 2022 Cumartesi günü ligin zayıf ekipleri arasında gösterilen Büyükçekmece’ye konuk olacak.

TOFAŞ’ta Hedef Galibiyet

Türk basketbolunun en köklü ve en başarılı temsilcilerinden TOFAŞ, uzun süreden sonra tekrar eski günlerine dönebileceğine dair sinyaller vermeye başladı.

Türk basketboluna çok büyük katkılar sağlayan, Koraç Kupası’nda final oynama başarısı gösteren ancak sonra yaşanan krizler nedeniyle kapısına kilit vurulan Bursa temsilcisi, buna rağmen geleneklerinden aldığı güçle küllerinden doğmayı başardı ve geri döndü.

Bu sezon ING Türkiye Basketbol Süper Ligi’nde inişli çıkışlı bir performans sergilese de ilk 8’e kadar girmeyi başaran Ahmet Çakı komutasındaki TOFAŞ, ligde oynadığı son 2 maçtan da galip ayrılmayı başarmıştı.

Afyon karşısında alınan şaşalı galibiyetten sonra, Türk Telekom karşısında bir hayli zorlanan Bursa temsilcisi, buna rağmen sahadan galibiyetle ayrılarak kendisini destekleyen taraftarlarını sevindirdi ve üst üste 2’inci maçından galip ayrıldı.

Geçtiğimiz haftalarda takvimin de azizliğine uğrayan ve Beşiktaş, Karşıyaka, Fenerbahçe Beko, Galatasaray gibi zorlu rakiplerle üst üste maçlar yapan TOFAŞ, bu maçlardan sadece Beşiktaş karşısında oynanan maçı kazanabilmişti.

Afyon ve Türk Telekom karşısında kazanılan galibiyetlerle tekrar toparlanan TOFAŞ, ligin ilk devresinin son haftasında Büyükçekmece’yi mağlup ederek galibiyet serisini 10 maça çıkarmayı hedefliyor.

TOFAŞ’ın geriye kalan 16 maçta 9 galibiyet ve 7 mağlubiyeti bulunuyor.

TOFAŞ’ın Tarihi Güçlü

Türk basketbolunda özellikle milenyum öncesi ve milenyumda yaptığı atakla birlikte üst üste başarılı yıllar geçiren ve Koraç Kupası Finali, Türkiye Kupası Şampiyonluğu, Türkiye Basketbol Süper Ligi Şampiyonluğu gibi başarıları o dönemde yaşayan TOFAŞ, ligin en köklü takımlarından birisi.

56 sezondan bu yana ligde mücadele etmeye devam eden Fenerbahçe ve Galatasaray, 54 sezondan bu yana mücadele eden Beşiktaş, 50 sezonla Karşıyaka ve 44 sezonla Anadolu Efes’in Türkiye Basketbol Süper Ligi’nde en çok mücadele eden 5 takım olduğu sıralamada TOFAŞ 38 sezon ile 6’ıncı sırada yer alıyor.

Yaşadığı ekonomik kriz nedeniyle bir süre kapalı kalan ve birkaç sezon da küme düşen TOFAŞ’ın buna rağmen ligin en çok mücadele eden takımları arasında yer alabiliyor olması, Bursa temsilcisinin köklü tarihine dair göstergelerden en neti.

Mavi Beyazlılar, son birkaç sezondan bu yana üst sıraları zorlayan ve rekabetçi bir takım olarak mücadeleye dönen takım hüviyeti kazansa da bundan daha iyisini yapabileceğine kuşku yok.