Tofaş Hedeflediği Yere Ulaşamadı

Bursa; Türkiye’nin sanayi şehirlerinin başında gelir. Türkiye ekonomisi adına hayati bir öneme sahiptir. Bunun yanı sıra, şehrin nüfusu da oldukça fazladır. Spora meraklı gençler ile dolu Bursa’nın öne çıkan kulüplerinin başında Tofaş geliyor.

1990’lı yıllardan bu yana üst seviyede basketbol oynayan Tofaş; altyapısıyla da dikkat çeker. Türk basketboluna kazandırdığı isimler ile ayrı bir övgüyü hak eder. Altyapısı kadar ligde gösterdiği performans ile de öne çıkar. Fakat, Bursa temsilcisinin 2021 – 2022 sezonunda beklentilerin çok gerisinde kaldığını söylemeliyiz.

Tofaş Ligi Kaçıncı Sırada Bitirdi?

Bursa’yı ING Basketbol Süper Ligi’nde Frutti Extra Bursaspor ile beraber temsil eden Tofaş; bu sezon 30 maça çıktı. Bu maçların yalnızca 16’sını kazanarak sezon başında koyduğu hedeflere ulaşamayacağının sinyallerini verdi. 14 maçtan yenilgiyle ayrılarak büyük beklentiler içerisinde olan taraftarlarını ciddi bir hayal kırıklığına uğrattı. Sezon boyunca rakip potalara 2592 sayı gönderdi. 2450 sayı yedi. Artı 142 averajı ile kağıt üzerinde başarılı bir görüntü çizdi. Fakat, sezonu 30 maçta topladığı 46 puan ile dokuzuncu sırada tamamladı.

ING Basketbol Süper Ligi’nde çeyrek final oynamak isteyen takımların ligi tahmin edebileceğiniz gibi ilk sekiz içerisinde tamamlamaları gerekir. Fakat, Tofaş; ilk sekiz dışında kalarak şampiyonluk mücadelesine erken veda etmiş oldu.

Tofaş Avrupa’da Neler Yaptı?

Bursa temsilcisi; bu sezon Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde mücadele etti. Son derece zorlu bir sezon geçirdi. Her iki gruptan da çıkmayı başardı. Fakat, çeyrek finalde İspanyol takımına her iki maçta da yenilerek elendi.

Tofaş; Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde ING Basketbol Süper Ligi’ne kıyasla daha iyi bir performans sergiledi. Fakat, İspanyol takımına her iki maçta da yalnızca bir sayı fark ile yenilmesi büyük bir hayal kırıklığı oldu.

Bursa Temsilcisi Neden Başarısız Oldu?

Tofaş gibi Türk basketbolunun önde gelen kulüplerinden birisinin başarısız olmasının birtakım sebepleri bulunuyor. Her şeyden önce, takımın büyük maçlarda istenilen performansı gösteremediğini ifade etmeliyiz. Anadolu Efes, Fenerbahçe Beko, Galatasaray NEF gibi takımlar karşısında alınan yenilgiler dikkat çekiciydi. Buna ek olarak, aynı şehrin takımı Frutti Extra Bursaspor’a da üstünlük kuramayan Tofaş’ın bu haliyle ilk sekize kalması mantık dışı olacaktı.

Tofaş; 2021 – 2022 sezonu boyunca tecrübe sorunu yaşadı. Takımın son anları iyi oynamaması dikkat çekti. Birçok maçı son dakikalarda yediği sayılarla kaybeden Tofaş; asıl yıkımı Basketbol Şampiyonlar Ligi çeyrek finalinde yaşadı. İspanyol takımına her iki maçta da yalnızca bir sayı ile kaybederek winner bir kimliğinin olmadığını gösteriyordu.

Tofaş; Berk, Tyler ve Pako gibi oyuncuların sakatlığı dolayısıyla zor günler yaşadı. Bilhassa Ocak ayından sonra söz konusu sakatlıklardan dolayı takımın performansında ciddi bir düşüş söz konusu idi.