TOFAŞ Hedefsiz Kaldı

Bu sezon Ahmet Çakı yönetiminde hem ING Türkiye Basketbol Süper Ligi’nde hem de Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde çok kayda değer işler çıkartan TOFAŞ Basketbol, sezonun son dönemine gelinen bu dönemde çok ciddi bir hayal kırıklığı yaşıyor. Yeşil Mavili takım Avrupa mücadelesine veda ettikten sonra ING Türkiye Basketbol Süper Ligi’nde de istediği sonuçları alamadı ve sezon hedefi olan Play-Offlara katılmayı başaramadı. Hâl böyle olunca takımın taraftarları da çok ciddi bir üzüntü yaşamaktan kurtulamadılar.

Kötü Final

Bu sezon ING Türkiye Basketbol Süper Ligi ve FIBA Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde dikkat çeken performanslar sergileyen ve çok iyi maçlar çıkartan TOFAŞ Basketbol çok ciddi bir hayal kırıklığı yaşıyor.

Yeşil Mavili takım çok parlak geçen sezonun son döneminde tüm kulvarlarda havlu attı ve bu durum camiada çok ciddi bir hayal kırıklığı yarattı. FIBA Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde Çeyrek Final aşamasında elenen Bursa temsilcisi, lige geri dönüş yaptıktan sonra da bir türlü toparlanamadı ve bu durum takımın kendisine lazım olan sonuçları da alamamasına neden oldu.

Durum böyle olunca üst üste gelen kötü sonuçlar takımın Play-Off şansını da ortadan kaldırdı. Ahmet Çakı’nın oyuncuları sezona dair en büyük hedeflerden biri olan Play-Off hedefini başarabilen oyuncular arasına adlarını yazdıramadılar ve bu kadar parlak geçen bir sezondan sonra bu başarısızlık taraftarlarda büyük bir hayal kırıklığı yarattı.

Hele ki Bursa’nın bir diğer basketbol ekibi Frutti Extra Bursaspor’un ULEB Avrupa Kupası’nda Final aşamasına kadar gitmiş olmasından sonra TOFAŞ’ın bu başarısızlığı yaşamış olması iki takım arasındaki rekabette Yeşil Mavili takımı bir adım geriye düşürmüş oldu.

Zamanla Oturacak

Bununla birlikte TOFAŞ Basketbol adına bazı konuların çok daha uzun vadeli değerlendirilmesi gerektiğini kesin.

Zira Bursa temsilcisi bu sezon Ahmet Çakı’yı göreve getirdiğinde çok daha uzun vadeli bir sürecin içerisine de girdiğini göstermiş oldu. Genç koç gerçekten çok potansiyelli ve kulübün her bir alanıyla alakalı kafa patlatmaktan sakınmıyor.

Bu sezon bu kadar büyük beklentileri yaratan da bu beklentileri karşılayamayan da aynı takım ve aynı oyuncular. Bu bağlamda bilhassa ING Türkiye Basketbol Süper Ligi’nde Play-Off aşamasına katılamamış olmak net bir şekilde başarısızlık ancak takımın bazı konularda fidanları diktiğini de kabul etmek gerekiyor.

Bursa’daki basketbol kültürünün tekrardan canlanmasında TOFAŞ’ın çok önemli bir katkısı var ve takım bu bağlamda önemli bir iş çıkarttı. Yeşil Mavili ekip gelecek sezonlarda bu sezon yaşadığı sıkıntılardan ders çıkarabilmiş olmayı umacak.

Öte yandan bu sezonun neden bu şekilde sonuçlandığının tahlilinin de çok iyi bir şekilde yapılması gerekiyor. Bursa temsilcisi gerçekten potansiyel taşıyan ekiplerden biri ve geçmişteki başarılı günlerine dönebilmesi adına başarı gibi başarısızlığın da paylaşılabilmesi şart.