Tofaş Mustafa Kurtuldum’u Kadrosuna Kattı

Tofaş, Bursa’yı basketbolda temsil eden iki kulüpten birisidir. Geçmişten bu yana ING Basketbol Süper Ligi’nde mücadele eden ve hatrı sayılır başarılar elde eden Tofaş; geçtiğimiz sezonu istediği yerde bitiremedi. Normal sezonda dokuzuncu oldu. Bu durumun bir sonucu olarak ligde çeyrek finale yükselemedi. Takımını her sezon play-off aşamasında görmeye alışık olan Tofaş taraftarları ciddi bir hayal kırıklığı yaşadılar.

Tofaş; ligde başarısız olmasından mütevellit önümüzdeki sezon için kadrosunda birtakım değişiklikler yapmaya karar verdi. Birçok isim ile yolların ayrılacağı söyleniyor. Yepyeni bir kadro ile taraftarının karşısına çıkmaya hazırlanan Tofaş; deneyimli ve fark yaratacak oyuncuların yanı sıra genç isimleri de kadrosuna dahil etmek istiyor. O isimlerden birisi de Mustafa Kurtuldum oldu.

Mustafa Kurtuldum Kimdir?

Tofaş; yeni sezon öncesinde kadrosunu güçlendirmek adına yapmış olduğu çalışmaları sürdürüyor. 2001 jenerasyonunun en önemli isimlerinden birisi olarak gösterilen Mustafa Kurtuldum ile anlaşma sağlandı. 21 yaşındaki oyuncu; Anadolu Efes altyapısından yetişmiştir. 2021 – 2022 sezonunda Büyükçekmece Basketbol takımında forma giymiştir.

Mustafa Kurtuldum; altyapıda iken geleceğin yıldızları arasında gösteriliyordu. 2017 – 2018 sezonunda düzenlenen Adidas Next Generation Tournament sırasında kendisini gösteren ve takımını şampiyonluğa taşıyan Mustafa Kurtuldum; aynı zamanda Basketbol Gençler Ligi’nde ortaya koyduğu performans ile de dikkat çekiyordu. Anadolu Efes; 2018 – 2019 sezonunda henüz 17 yaşında olduğu dönemde Mustafa Kurtuldum ile profesyonel sözleşme imzaladı. Oyuncu A takımda forma giymeye başladı.

Mustafa Kurtuldum; Anadolu Efes’te iki sezon geçirdi. Ancak, hem 2018 – 2019 hem de 2019 – 2020 sezonlarında çok fazla süre alamadı. Lacivert beyazlı takım; genç oyuncuyu 2020 – 2021 sezonunda Merkezefendi Belediyesi Denizli Basket’e gönderdi. 21 yaşındaki oyuncu; asıl çıkışını geçtiğimiz sezon formasını giydiği Büyükçekmece Basketbol takımında yaptı. 29 maçta süre alarak artık üst seviye için hazır olduğunu gösterdi. 2.7 sayı, 1.5 ribaunt ve 0.9 asist ortalamaları ile oynadı. Genç bir oyuncu için fena olmayacak bir performans ortaya koydu.

Mustafa Kurtuldum Hakkında Bilinmesi Gerekenler

21 yaşındaki oyuncu; 1.96 boyundadır. Şutör guard pozisyonunda görev yapar. İlerleyen yıllarda milli takımımızda bu pozisyonu doldurabilecek isimler arasında gösterilmektedir. Mustafa Kurtuldum; profesyonel seviyede başarılı olacağını altyapıdaki performansı ile de belli ediyordu. 2016 – 2017 sezonunda U16 Yıldız Erkekler Türkiye Şampiyonası’nda harika bir performans ortaya koydu. Söz konusu şampiyonayı 19.6 sayı, 4.1 ribaunt ve 4.1 asist ortalamaları ile bitirdi. Turnuvanın yıldızlarından birisi oldu.

Mustafa Kurtuldum; 2017 – 2018 sezonunda daha önce de ifade ettiğimiz Next Generation Turnuvası’na katıldı. Turnuvadaki dört maçta da harika bir performans ortaya koydu. 21.8 sayı, 5 ribaunt, 2.5 asist ve yine 2.5 top çalma ortalamaları ile göz doldurdu. Oyuncunun önümüzdeki sezon Tofaş’ta yapacakları fazlasıyla merak ediliyor.