TOFAŞ Mutlu Ama Hüzünlü

Hem ING Türkiye Basketbol Süper Ligi hem de FIBA Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde gösterdiği performansla Yeşil Mavili taraftarını memnun etmeyi başaran TOFAŞ, FIBA Basketbol Şampiyonlar Ligi Son 16 Turu son maçında İspanyol ekibi Manresa’ya konuk oldu. Son 8 bileti almak için gittiği maçta aslında liderliği elinde tutup tutamayacağını belirlemek için sahaya çıkan Bursa temsilcisi, rakibine 85-70 mağlup olarak liderliği kaptırdı ancak çeyrek finale yükselmeyi başardı.

6’da 4

Bu sezon FIBA Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde en ileri noktayı hedefleyen TOFAŞ, grup aşamasında gösterdiği başarılı performansın üstüne ekleyerek Son 16 Turu’nda da oldukça iyi işler çıkarmış ancak Darüşşafaka karşısında oynadığı 4’üncü hafta maçında mağlup olmaktan kurtulamamıştı.

Bu mağlubiyet nedeniyle daha kritik hale gelen Uni Triveso maçından galibiyetle ayrılarak Çeyrek Final kapısını neredeyse sonuna kadar aralayan Bursa temsilcisi, 6’ıncı ve son hafta maçında Manresa ile karşılaşacağı maçta lider mi yoksa lideri takip eden mi olarak yola devam edeceğini belirlemek adına İspanya’ya gitti.

22 Mart Salı günü oynanan müsabakada rakibi karşısında etkili bir performans sergileyemeyen Ahmet Çakı’nın öğrencileri, sahadan 85-70’lik mağlubiyetle ayrıldılar. Bundan önceki 5 maçta gösterilen başarılı performans sayesinde mağlup olmasına rağmen çeyrek final biletini cebine koyarak Türkiye’ye dönen TOFAŞ, bununla birlikte liderliği de Manresa’ya kaptırmış oldular.

Maça gitmeden önce 35 sayı fark yemedikten sonra Çeyrek Final’e çıkacağını bilen oyuncuların bu durum karşısında rehavete kapılmış olmaları oldukça yüksek ihtimal. Öte yandan TOFAŞ adına işler yine buruk bir mutlulukla devam ediyor ancak Yeşil Mavili takımı mağlup eden Darüşşafaka bu sonuçla birlikte turnuvaya veda etmiş oldu.

Tek Temsilci

Bu sonuçlarla birlikte TOFAŞ’ın ilk maçlarda aldığı galibiyetlerde yarattığı farkların ne kadar değerli olduğu daha da iyi anlaşılmıştır. Aynı grupta yer alan iki temsilcimiz de grup aşamasını 4 galibiyetle tamamlamasına rağmen birisi turnuvaya veda ederken öteki bir üst tura adını yazdıran 8 ekipten biri oldu.

Bu bağlamda TOFAŞ’ın üstündeki yük artık çok daha fazla. FIBA Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde ülkemizi temsil eden tek takım olan Bursa temsilcisi, bu unvanı olabilecek en ileri noktaya götürmeyi hedefliyor.

Girdiği yeni yapılanmanın neticesinde Avrupa basketbol otoritelerinin ve oyuncuların sık sık mercek altına aldığı bir takım haline gelen TOFAŞ, yeni bir soluk getirebilmek adına çıktığı bu yolda gerçekten iyi performans sergiliyor.

Bir dönem Türkiye ve Avrupa basketboluna damga vurduktan sonra yaşadığı zorluklar nedeniyle sancılı dönemler geçiren Bursa temsilcisi artık küllerinden doğma ihtimalini gerçekleştirmeye başlayan bir takım.

Ahmet Çakı ve öğrencileri Manresa karşısında daha dikkatli ve mücadeleci olabilirseler 25 Mart’ta yapılacak kura çekimine seri başı olarak katılma fırsatı yakalayacaklardı. Ancak bu fırsat kaçtı ve bu dakikadan sonra hangi rakip gelirse gelsin kaçırılan bu fırsatın telafisi TOFAŞ’tan beklenecek.