Tofaş Özgür Cengiz’i Kadrosuna Kattı

Bursa; Türk basketbolunun kalbinin attığı şehirlerden birisi! Yıllardan bu yana Türk basketboluna birçok ismi kazandıran bu şehirde çok sayıda yetenekli oyuncu bulunuyor. Ayrıca, söz konusu yetenekli oyuncuları işleyecek kulüpler de mevcut!

Tofaş; Bursa şehrini yıllardan bu yana Frutti Extra Bursaspor ile beraber temsil ediyor. 90’lı yıllardaki başarısını 2000’li, 2010’lu ve hatta 2020’li yıllara taşımayı dahi başaran Tofaş; güçlü altyapısının yanı sıra A takım seviyesinde de son derece rekabetçi bir kulüp! Tofaş; geçtiğimiz sezon ING Basketbol Süper Ligi’nde ilk sekize girmeyi başaramadı. Bu yüzden, kendisini çok uzun süre sonra play-off dışında buldu. Ancak, Bursa ekibi kısa süre içerisinde toparlandı. En ufak bir tereddüt yaşamadan 2022 – 2023 sezonu hazırlıklarına başladı. Kadrosunu da hem genç hem de tecrübeli isimlerle takviye ederek taraftarlarına umut verdi.

Özgür Cengiz Transferi Tamamlandı

Geçtiğimiz günlerde 2022 FIBA U18 Avrupa Şampiyonası oynadı. Türkiye U18 Milli Basketbol Takımı; söz konusu turnuvada gümüş madalya kazandı. Bir başka deyişle, final maçını kaybetti. Enerjisi ve güzel oyunu ile dikkat çeken takımımızda birden çok oyuncunun parladığını söyleyebiliriz. O isimlerden birisi de turnuvayı yakından takip edenlerin tahmin edebileceği üzere Özgür Cengiz oldu.

2005 yılında dünyaya gelen Özgür Cengiz; 2022 – 2023 sezonundan itibaren Tofaş’ta forma giyecek. Genç oyuncu; ilk yıllarında altyapıda top koşturacak. Ancak, genç oyuncunun aynı zamanda A takım ile de antrenmanlara çıkması bekleniyor. Hatta, bazı ING Basketbol Süper Ligi maçlarında süre alabilir. Genç oyuncu; Tofaş’ın geleceğe yatırım olarak baktığı isimlerden birisi! 17 yaşındaki isim; önümüzdeki yıllarda 12 Dev Adam’dan birisi olmayı hedefliyor.

Özgür Cengiz; 2022 FIBA Avrupa Şampiyonası’nda oldukça iyi istatistikler tutturdu. Turnuvayı 5,4 sayı, 1,9 ribaunt, 3,7 asist ve 1,9 top çalma istatistikleri ile tamamladı. Özgür Cengiz söz konusu istatistikler ile yalnızca kendi takımının değil Avrupa Şampiyonası’nın en iyi isimlerinden birisi oldu. Hızlı karar alması, oyun zekası ve cesareti ile dikkat çekti. Genç oyuncu; ilerleyen yıllarda milli takımın istikrar sağlayamadığı oyun kurucu pozisyonundaki boşluğu doldurabilir. Tofaş’a gitmesi de geleceği adına vermiş olduğu en doğru karar olarak gösterilebilir. Bursa ekibi; yalnızca Türkiye’nin değil Avrupa’nın en iyi altyapılarından birisine sahip!

Tofaş Altyapıda Birtakım Değişikliklere İmza Attı

Tofaş; geçtiğimiz sezon yaşamış olduğu başarısızlığın ardından yalnızca A takımda değil altyapıda da birtakım değişiklikler yaptı. Her şeyden önce, genç takım baş antrenörlüğüne Cem Akdağ’ı getirdi. Tofaş; altyapıdan daha çok oyuncunun A takıma çıkabilmesi adına Cem Akdağ ile çalışmayı tercih etti. Geçmişten bu yana birçok ismi Türk basketboluna kazandıran Akdağ; Tofaş için son derece doğru bir tercih!

Tofaş; Özgür Cengiz dışında farklı isimleri de altyapına kazandırmayı hedefliyor.