Tofaş Pako Cruz ile Yollarını Ayırdı

Frutti Extra Bursaspor ile beraber Bursa’yı ING Basketbol Süper Ligi’nde temsil eden Tofaş; geçtiğimiz sezon yaşamış olduğu başarısızlığın ardından 2022 – 2023 sezonuna çok daha hırslı ve iddialı bir şekilde hazırlanıyor.

Tofaş; geçtiğimiz sezon ligde istediği performansı ortaya koyamamıştı. Ligi dokuzuncu sırada bitirerek taraftarlarını ciddi bir hayal kırıklığına uğratmıştı. Uzun bir aranın ardından ilk sekiz dışında kalması; Tofaş adına oldukça önemli bir başarısızlık idi. Bursa temsilcisi; yalnızca Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde başarılı olabilmişti.

Pako Cruz’a Veda Edildi

Tofaş yönetimi; başarısızlık ile sonlanan bir sezonun ardından takımda ve teknik heyette birtakım değişiklikler yapma kararı aldı. Her şeyden önce, yeni bir antrenör ile anlaşıldı. Bunun yanı sıra, geçtiğimiz sezon kadroda yer alan ancak beklentileri karşılayamayan, önemli maçlarda sorumluluk alamayan oyuncular ile yollar ayrıldı. Tofaş’ta geçtiğimiz sezonun hayal kırıklığı yaratan isimlerinden birisi de Pako Cruz idi.

Tofaş yönetimi; oyuncu ile yola devam etmeme kararı aldı. Bursa ekibi; hem resmi sitesinden hem de sosyal medya hesaplarından bir açıklama yaparak ayrılık kararını duyurdu. Oyuncuya vermiş olduğu hizmetlerden dolayı teşekkür edildi. Bunun yanı sıra, bundan sonraki spor hayatında da başarılar dilendi. Pako Cruz; sosyal medya hesabından bir paylaşım yaparak Tofaş camiasına ve taraftarlara veda etti.

Pako Cruz Kimdir?

3 Ekim 1989 tarihinde dünyaya gelmiştir. Asıl ismi Francisco Javier Cruz Saldivar olarak bilinir. Meksika basketbolunun yetiştirdiği en önemli isimlerden birisidir. 1.91 boyunda ve 98 kg ağırlığındadır. Şutör guard pozisyonunda forma giyer. Pozisyonunun en iyi isimlerinden birisi olarak gösterilir.

Pako Cruz; basketbola ülkesinde başladı. Uzun süre ülkesinin liginde forma giydi. 2012 yılındaki NBA seçmelerine katıldı. Fakat, herhangi bir NBA takımı tarafından tercih edilmedi. Yıllar içerisinde Avrupa’nın farklı kulüplerinde forma giydi. 2020 – 2021 sezonunun başında Afyon Belediye kulübüne transfer oldu. Bu kulüpte göz kamaştıran bir performans sergiledi. Pako Cruz’un ortaya koymuş olduğu bu performans; Tofaş’ın da dikkatini çekti. Oyuncu; 2021 – 2022 sezonunun başında Bursa ekibine transfer oldu.

Pako Cruz; geçtiğimiz sezon ING Basketbol Süper Ligi’nde 24 maçta forma şansı buldu. Söz konusu maçlarda 312 sayı kaydetti. Kritik anlarda attığı sayılar ile takımına hayat verdi. İki sayılık atışlarda yüzde 49 isabet sağladı. Üç sayılık atışlarda yüzde 41 isabet sağlayarak dikkat çekti. Bunun yanı sıra, 60 savunma ribaundu, sekiz hücum ribaundu, 98 asist, iki blok, 29 top çalma istatistikleri ile oynadı. Hem savunmada hem de hücumda faydalı bir görüntü çizdi.

Tofaş Pako Cruz’un Yerini Doldurmaya Çalışacak

Tofaş; 33 yaşındaki Pako Cruz ile yola devam etmeme kararı aldı. Oyuncunun yaşının ve yıllık ücret talebinin bu kararda etkili olduğu söyleniyor. Bursa ekibi; aynı pozisyona daha genç bir ismi transfer edecek.