TOFAŞ Potayı Savunamadı

Bu sezonun hem Türkiye Ligi’nde hem de FIBA Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde en başarılı takımlarından biri olan TOFAŞ, Türkiye Ligi’nin erteleme maçında Gaziantep Basketbol takımına konuk oldu. Sezonun en flaş ekiplerinden biri olan Gaziantep temsilcisi karşısında maçın başından sonuna kadar kontrolü bir türlü ele alamayan TOFAŞ, potasını Gaziantep Basketbol’un güçlü hücumcularından korumakta zorlandı ve sahadan 108-92 gibi farklı bir skorla mağlup ayrıldı.

Savunmanın Çöküşü

 Bu sezon hem ING Türkiye Basketbol Süper Ligi’nde hem de FIBA Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde nitelikli işler yapmak isteyen TOFAŞ Basketbol, Türkiye Ligi’nin erteleme maçında Gaziantep Basketbol takımının konuğuydu.

30 Mart tarihinde oynanan 23’üncü haftanın erteleme maçında karşılaşmaya iyi başlayan taraf, ev sahibi Gaziantep oldu. Çeyreğe 8-2’lik seri ile başlayan ev sahibi ekip, sonrasında skoru 12-5’e getirdi ve TOFAŞ koçu Ahmet Çakı’ya erken bir mola aldırdı.

Ancak bu mola da TOFAŞ’ın savunmasının delinmesini engellemeye yardımcı olamadı ve Gaziantep Basketbol çok rahat bir şekilde sayı bulduğu ilk çeyreği 30-22 önde tamamlamayı başardı. İkinci çeyreğe TOFAŞ Basketbol çok daha iyi başladı ve çift hanelere kadar çıkan farkı 4’e kadar indirerek oyunun kontrolünü istediğini gösterdi.

Ancak Gaziantep Basketbol yine çok ciddi bir reaksiyon gösterdi ve 11-0’lık TOFAŞ adına çok can sıkıcı bir seri yakalayarak farkı 15 sayıya kadar çıkardı. Geriye kalan dakikalarda Bursa temsilcisi yine farkı tek hanelere indirmek için uğraşsa da başarılı olamadı ve soyunma odasına 58-47 Gaziantep Basketbol üstünlüğüyle gidildi.

İkinci yarının ilk çeyreğine yine TOFAŞ iyi başladı. Farkı 5 sayıya kadar indirmeyi başaran Yeşil Mavili takıma Gaziantep temsilcisinin cevabı gecikmedi. Tekrardan bir seri daha yapan Gaziantep Basketbol, bu sayede aslında Bursa temsilcisinin direncini kırdı.

Farkı ne zaman eritse karşısında çok dirençli bir ev sahibi bulan TOFAŞ, çeyrek sonuna kadar ritmini bulamadı ve son çeyreğe 83-66 Gaziantep Basketbol üstünlüğüyle gidildi.

Son çeyrekte Gaziantep Basketbol’un bu direncini kabul etmek zorunda kalan TOFAŞ bir kez daha potasını koruyamayıp seri mağduru olunca maç da 108-92 ev sahibinin üstünlüğüyle sonuçlanmış oldu.

Yol Kazası

30 Mart tarihinde oynanan maçın başından sonuna kadar üstün olan tarafı Gaziantep Basketbol tarafıydı. Bu sezonun en iyi takımlarından biri olan Gaziantep temsilcisinin gününde olduğu kadar TOFAŞ’ın da hiç gününde olmadığı belli bir maçtı.

Bu bağlamda bu maçı bir yol kazası olarak görüp geride bırakmaktan başka bir çare yok. En nihayetinde TOFAŞ da gayet iyi bir sayı buldu ancak rakip bir NBA maçı gibi 108 say bulabilecek isimlere sahip olmanın avantajlarını gösterdi.

TOFAŞ Basketbol, bu maçtan sonra Bursa’ya dönecek ve Beşiktaş Icrypex ile oynanacak zorlu maçın hazırlıklarını yaptıktan sonra yaralarını sarmayı hedefleyecek.