Tofaş Son Nefeste

Fenerbahçe, Galatasaray gibi rakipleriyle üst üste yaptığı maçlardan sonra takvimi rahatlayan ve önce Afyon Basketbol karşısında attığı 90 sayılık farkla maçı kazanan sonrasında zorlu maçta Türk Telekom’u mağlup eden TOFAŞ, Büyükçekmece Basketbol karşısında oynadığı maçtan da galip ayrılmayı başardı. Üst üste 3’üncü maçını kazanmayı başaran Bursa temsilcisinin bu galibiyetle ivmesini iyice yükselttiği görülürken, yine de Büyükçekmece karşısında galibiyetin son anlarda kurtarıldığını söylemek yanlış olmaz.

Tofaş Zorlandı Ama Kazandı

2021/2022 sezonu ING Türkiye Basketbol Süper Ligi’nin 17’inci haftasında ligin nispeten daha zayıf ekiplerinden birisi olan Büyükçekmece Basketbol’a konuk olan TOFAŞ, sahadan 87-89’luk üstünlükle ayrılarak üst üste 3’üncü galibiyetini almayı başardı.

Afyon karşısında alınan 145-55’lik galibiyetten sonra Türk Telekom karşısında oynadığı maçı uzatmalarda kazanabilen TOFAŞ, Türk Telekom karşısında yaşadığı senaryoyu bir daha yaşayabilirdi.

15 Ocak 2022 Cumartesi günü saat 15.30’da başlayan müsabakanın ilk çeyreğinde daha iyi gözüken ve bunu sayıya da yansıtabilen taraf ev sahibi Büyükçekmece Basketbol oldu. İstanbul temsilcisi, maçın ilk çeyreğini 24-20 önde kapatırken, ikinci çeyrekte de durum değişmedi ve ilk yarı 46-40 Büyükçekmece Basketbol Takımının üstünlüğüyle sona erdi.

İkinci çeyrekte çok daha agresif bir savunma yapan ve daha akışkan bir oynamayı başaran TOFAŞ, yeni transferi Tyler Ennis’in de katkılarıyla birlikte Büyükçekmece karşısında oynanan maçın iplerini eline almayı başarırken, bu durum farkın erimesine de yardımcı oldu. Farkın erimesine rağmen üçüncü çeyreği de önde kapatmayı başaran taraf yine Büyükçekmece Basketbol oldu.

Son çeyrekte iki takım da daha dengeli ve daha temkinli bir oyun oynadı ancak son saniyeleri daha iyi oynamayı başaran TOFAŞ, sahadan 87-89’luk skorla galip ayrılmayı başaran taraf oldu ve üst üste üçüncü galibiyetini aldı.

TOFAŞ, 17’inci hafta müsabakasında aldığı galibiyetle birlikte ligdeki 10’uncu galibiyetini almayı başarırken, Büyükçekmece Basketbol, üst üste 10’uncu maçından da mağlup ayrılarak kötü gidişatını sürdürdü ve 16’ıncı maçındaki 13’üncü mağlubiyetini aldı.

TOFAŞ, ligin 18’inci hafta müsabakasında zorlu rakiplerden Darüşşafaka’yı konuk ederken, Büyükçekmece 5 gün içerisinde önce Fenerbahçe Beko’ya konuk olacak sonra da 23 Ocak tarihinde Türk Telekom ile karşı karşıya gelecek.

Tyler Ennis’ten Süper Başlangıç

15 Ocak 2022 Cumartesi günü kıran kırana geçen mücadelede sahadan galip ayrılan taraf olan TOFAŞ’ta yeni transfer Tyler Ennis şahane bir performans gösterdi.

Geçtiğimiz hafta Türk Telekom’dan ayrıldıktan sonra TOFAŞ bünyesine katılan Ennis, Büyükçekmece karşısında yeni takımıyla çıktığı ilk maçta 20 sayı ve 5 asistle oynayarak galibiyete büyük katkı sağladı.

Elgin Cook TOFAŞ’ın ve maçın en çok skor üreten oyuncusu oldu ve 26 sayı üreterek takımını galibiyete taşımayı başardı.

Büyükçekmece Basketbol’da Jardon Crawford 21 sayı ve 9 asistle takımının galibiyeti için çabaladı ancak bu sayılar galibiyet için yeterli olmadı.