Tofaş Taraftarlarının Beklentilerini Karşılayabildi Mi

ING Basketbol Süper Ligi heyecanı Mayıs ayı ile beraber artmaya başladı. Takımlar; normal sezonun ardından play-off mücadelelerine hazırlanıyorlar. Bazı takımların lig maçları sona erdi. 30. hafta mücadelelerinin ardından kimlerin çeyrek finalde karşı karşıya geleceği ve ligden düşeceği net bir şekilde belli olacak.

Tofaş; Frutti Extra Bursaspor ile beraber Bursa’yı ING Basketbol Süper Ligi’nde temsil ediyor. 90’lı yıllardan bu yana altyapıdan yetiştirdiği oyuncular ile Türk basketboluna önemli katkılarda bulunan Tofaş; 2021 – 2022 sezonunda beklentileri karşılayamadı.

Tofaş Ligdeki Son Maçında Ne Yaptı?

ING Basketbol Süper Ligi’nin 30. haftasında HDI Sigorta Afyon Belediyesi ile Tofaş karşı karşıya geldi. 6 Mayıs 2022 Cuma gününün programında yer alan maç saat 17.00’de başladı. Prof. Dr. Veysel Eroğlu Salonu’nda oynanan maçı çok sayıda kişi izledi.

ING Basketbol Süper Ligi’ne veda etmeye hazırlanan HDI Sigorta Afyon Belediyesi karşısında maçın mutlak favorisi olan Tofaş; son derece rahat bir maç çıkardı. Güçsüz rakibine kıyasla hem savunmada hem de hücumda etkili bir görüntü çizdi. Özellikle ilk periyodu 36-10 gibi farklı bir skorla kazanarak dikkatleri üzerine çekti. İkinci periyotta da performansından bir şey kaybetmeyen Tofaş; soyunma odasına 67-25 önde gitti.

Bursa temsilcisi; son yılların belki de en rahat maçını oynuyordu. HDI Sigorta Afyon Belediyesi; ligden düşecek olmanın verdiği moral bozukluğu ile rakibine en ufak bir direnç dahi gösteremedi. Üçüncü periyodun başlaması ile beraber hücumlarına devam eden Tofaş; karşılaşmanın son periyoduna 95-46 önde girdi.

Tofaş; son periyotta ise oyunu rölantiye aldı. Diğer periyotlara kıyasla daha düşük bir hücum yüzdesi ile oynadı. Yalnızca 31 sayının atıldığı bu periyodu 20-11 önde tamamlayan Tofaş; maçı da 115-57 gibi farklı bir skorla kazanarak gövde gösterisi yaptı. Son yılların en farklı galibiyetlerinden birisini aldı. ING Basketbol Süper Ligi’ne güzel bir veda gerçekleştirdi.

HDI Sigorta Afyon Belediyesi karşısında Tofaş’ın en skorer isminin Bora Satır olduğunu söyleyebiliriz. Genç oyuncu 18 sayı kaydetti. Emre Tanışan ve Muhsin Yaşar 15, Tomislav Zubcic 13, Berk İbrahim Uğurlu 12 sayı ile takıma katkıda bulundu.

Bursa Temsilcisi Ligi Kaçıncı Sırada Tamamladı?

Tofaş; bu sezon 30 maça çıktı. Bu maçların 16’sından galibiyet ile ayrıldı. 14 maçı kaybetti. Attığı 2592 sayıya karşılık olarak potasında 2450 sayı gördü. Topladığı 46 puan ile ligi dokuzuncu sırada tamamladı.

Bursa temsilcisinin çeyrek finalde mücadele etmesi için ligi ilk sekiz içerisinde bitirmesi gerekiyordu. Fakat, Tofaş; dokuzuncu bitirerek bu hedefine ulaşamadı. 1957 yılında kurulan ve maçlarını Tofaş Spor Salonu’nda oynayan bir camia için başarısız bir sonuç olduğunu söyleyebiliriz.

Tofaş; bu sezondan gerekli dersleri çıkararak önümüzdeki sezon için çok daha iyi bir kadro planlaması yapacaktır.