Tofaş’ın Başarısızlığı Basketbol Camiasını Şoka Uğrattı

ING Basketbol Süper Ligi’nde son yılların en heyecanlı sezonu geride bırakıldı. Fenerbahçe Beko; final serisinde tam da beklenildiği gibi Anadolu Efes ile karşı karşıya geldi. Güçlü rakibi karşısında zaman zaman zor anlar yaşadı. Ancak, Fenerbahçe Beko; final serisini 3-1 kazanarak 2021 – 2022 sezonunun şampiyonu oldu.

Fenerbahçe Beko; bu sezonu arkasında güzel anılar ile tamamlıyor. Fakat, her takım Fenerbahçe Beko kadar şanslı değildi. Bu sezon birçok takım ciddi bir hayal kırıklığı ile karşı karşıya geldi. Onlardan birisi de Tofaş oldu. Frutti Extra Bursaspor ile beraber Bursa’yı temsil eden Tofaş; uzun bir sürenin ardından kendisini ilk sekiz dışında buldu. Bu durumun bir sonucu olarak çeyrek finalde yer alamadı. Gelin, Tofaş’ın başarısızlığının yaratmış olduğu travmaya yakından bakalım!

Bursa Temsilcisi Sezonu Dokuzuncu Sırada Bitirdi

Tofaş; sezona tahmin edebileceğiniz gibi büyük hedefler ile başladı. Hem ligde hem de Avrupa’da çok başarılı olmak istiyordu. Avrupa’da nispeten daha iyi bir görüntü çizdi. Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde çeyrek final oynadı. İspanyol takımına elenerek turnuvaya veda etti. Çeyrek finalde oynadığı her iki maçı da çok az fark ile kaybetmesi olumsuz bir detay olarak dikkat çekiyordu. Yine de Avrupa performansı ile öne çıktığını söyleyebiliriz. Bir başka deyişle, ligde aradığını bulamayan Tofaş taraftarları; takımlarının Avrupa performansıyla sevinç yaşadılar.

Tofaş; ING Basketbol Süper Ligi’nin doğal favorilerinden birisiydi. Sezonu genellikle ilk beş içerisinde bitiriyordu. Darüşşafaka ile beraber Fenerbahçe Beko ve Anadolu Efes’i en çok zorlayan takımlardan birisi oluyordu. Fakat, söz konusu istatistik; 2021 – 2022 sezonunda tersine döndü. Bursa temsilcisi; normal sezonda oynamış olduğu otuz maçın sadece 16’sından galibiyet ile ayrıldı. Tahmin edebileceğiniz gibi 14 maçı da kaybetti. 2592 sayı atıp 2450 sayı yiyerek sezonu artı averaj ile tamamlama şansını elde etti. Bunun yanı sıra, sezon boyunca 46 puan toplayabildi. Bu durumun bir sonucu olarak normal sezonu dokuzuncu sırada bitirdi.

Takdir edersiniz ki, ING Basketbol Süper Ligi’nde mücadele eden takımların çeyrek finale çıkabilmeleri adına ilk sekize girmeleri gerekiyor. Fakat, Tofaş; dokuzuncu olarak bu hedefine ulaşamadı. Bu yüzden, sezona çok erken veda etti. Bursa temsilcisi; vakit kaybetmeden önümüzdeki sezonun hazırlıklarına başladı.

Ahmet Çakı Önümüzdeki Sezon Takımın Başında Olmayacak

Tofaş yönetimi; başarısızlığın faturasını birer birer kesmeye başladı. 2021 yılının Kasım ayında takımın başına getirilen deneyimli baş antrenör Ahmet Çakı ile yollar ayrıldı. Tofaş; resmi internet sitesinden ve Twitter hesabından bir açıklama yaparak Çakı’ya veda etti. Bursa temsilcisini önümüzdeki sezon kimin çalıştıracağı henüz bilinmiyor.

Hakan Demir’in ardından Ahmet Çakı ile anlaşan Tofaş tercihini yüksek ihtimalle yine bir yerli antrenörden yana yapacak.