TOFAŞ’ın Boynu Derbide Büküldü

Bu sezon hem ING Türkiye Basketbol Süper Ligi’nde hem de FIBA Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde oldukça başarılı sonuçlar alan TOFAŞ Basketbol, Türkiye’de liglerin başladığı haftada ezeli rakibi Frutti Extra Bursaspor ile karşı karşıya geldi. Kendi sahasında ezeli rakibini konuk eden Bursa temsilcisi, kaybettiği bu maçı ileride çok arayabilir.

Kötü Kayıp

Bu sezon ING Türkiye Basketbol Süper Ligi’nde ve FIBA Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde başarılı sonuçlar alarak olabildiğince iyi bir sezon geçiren TOFAŞ Basketbol, Basketbol Süper Ligi’nin 22’inci haftasında çok can yakıcı bir mağlubiyet aldı.

Kendi sahasında misafir ettiği Frutti Extra Bursaspor karşısında oynanan maçta iki taraf da karşılıklı sayılarla maça başlarken, çeyreğin sonlarında Frutti Extra Bursaspor devreye girdi ve savunmayı da iyi yapınca ilk çeyreği farklı olarak üstün kapattı.

İkinci çeyreğe çok ciddi bir savunma performansıyla başlayan TOFAŞ, ikinci çeyreğin ilk 3 dakikasında rakibine sayı müsaadesi vermedi. Savunmada çok iyi performans sergilemesine rağmen hücumda tel tel dökülen TOFAŞ, Bursaspor’un hücumlarına da engel olamayınca ilk yarı 32-53 Frutti Extra Bursaspor üstünlüğüyle sona erdi.

İkinci yarıda tam saha savunmayla başlayan Bursa temsilcisi, maça ortak olmayı başardıysa da ciddi bir farkı eritmek konusunda başarılı olamadı. Frutti Extra Bursaspor, final çeyreğine girerken 11 sayı önde olmanın avantajını hissediyordu.

Son çeyrek de ilk çeyrek gibi karşılıklı isabetlerle başladı. Son çeyreğin ilk yarısı da 11 sayı fark ile kapanırken TOFAŞ maç sonuna doğru farkı tek hanelere indirmeyi bildi. Buna rağmen Frutti Extra Bursaspor oyunun iplerini elinden bırakmadı ve TOFAŞ’ı 83-90 mağlup etti.

Aranacak Maç

Bursa derbisinde mağlup olan TOFAŞ’ın bu mağlubiyeti oldukça can sıkıcı. Zira Play-Off yarışında birbirlerine yakın iki takım olan TOFAŞ Basketbol ve Frutti Extra Bursaspor arasında oynanacak maç Bursalı basketbolseverleri heyecanlandırdı ancak TOFAŞ taraftarlarını üzdü.

TOFAŞ’ta Yiğit Arslan 19 sayı, 2 ribaund, 3 asist; Elgin Cook 22 sayı, 7 ribaund, 3 asist; Kasey Shephard 15 sayı, 7 asistle oynadı.

Frutti Extra Bursaspor’da ise Derek Needham 35 sayı, 1 asist; Onuralp Bitim 12 sayı, 5 ribaund, 1 asist; Kevarrius Hayes 11 sayı, 7 ribaund, 1 asistle oynadı. Needham’ın attığı 35 sayı TOFAŞ Basketbol’u tam anlamıyla çaresiz bıraktı.

Bu sonuçla Frutti Extra Bursaspor ligdeki 11. galibiyetini elde ederken ev sahibi TOFAŞ ise 10. yenilgisini aldı.

TOFAŞ Basketbol’un Bitci Erkekler Türkiye Kupası’nda aldığı mağlubiyetle birlikte girdiği Milli Takım arasından sonra dönüşü de kötü yapmış olması can sıkıcı. Bununla birlikte takım hâlâ daha Avrupa’da ve Türkiye Basketbol Süper Ligi’nde iyi işler çıkartma potansiyeline sahip.

TOFAŞ Basketbol adına can sıkan noktalardan biri ise ezeli rakibe ve hemşeriye yenilmek olacak.