TOFAŞ’ın Gençleri De Kazanıyor

Bu sezon hem ING Türkiye Basketbol Süper Ligi’nde hem de FIBA Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde oldukça başarılı bir performans sergileyen TOFAŞ, her gün bir başka başarıyla gururlanıyor. Türkiye’nin altyapısına en çok önem veren kulüplerinden biri olan Bursa temsilcisi, bu önemin ve yatırımın karşılığını da alıyor. Geçtiğimiz günlerde U-18 Yerel Ligi’nde MG Spor takımını 2-1’lik seriyle geçmeyi başaran TOFAŞ’ın gençleri, Bursa Şampiyonu unvanıyla Türkiye Şampiyonası’na katılmaya hak kazandı.

Gençlere Alkış

Türkiye adına çok önemli bir basketbol kültürü özelliği taşıyan TOFAŞ Basketbol, altyapısına verdiği önemin karşılığını almaya devam ediyor.

Bursa temsilcisi, mümkün olduğunca kendi şehrinden oyuncuları basketbola, basketbolu da o çocuklara kazandırıyor. Çok kuvvetli bir altyapıya sahip olan TOFAŞ, alt yaş gruplarında da her gün bir başka başarıyla gururlanıyor.

Son olarak gelen haberlerde TOFAŞ U-18 takımının, U-18 Yerel Ligi Play-Off final serisinde MG Spor takımını 2-1’lik seri ile geçtiği yazıyor. Serinin ilk maçını kazanan Mavi Yeşilli ekip, ikinci maçta sahadan mağlup ayrılınca durum 1-1’e gelmişti.

Final aşamasında oynanan maçta sahada çok daha dirayetli ve karakterli bir performans sergileyen TOFAŞ’ın gençleri, bu başarıyla birlikte Bursa’yı temsil etmeye hak kazandılar. Türkiye Şampiyonası’na katılım hakkını alan TOFAŞ Basketbol’un genç oyuncuları, kendilerine güvenen ailelerinin, hocalarının ve kulüplerinin güvenini boşa çıkarmayarak ne kadar önemli olduklarını hatırlattılar.

Bununla birlikte turnuvanın hangi tarihte ve nerede oynanacağı, Türkiye Basketbol Federasyonu tarafından yapılacak açıklamadan sonra belli olacak. Bu detaylar henüz kısa bir vade içerisinde açıklanacak gibi görünmüyor.

Sırbistan Yolculuğu

Türkiye Şampiyonası’nda Bursa’yı temsil edecek olan TOFAŞ Genç Takımı, Sırbistan’da düzenlenecek olan EuroLeague Basketball Adidas Next Generation Tournament turnuvasında da Türkiye’yi temsil eden tek takım olacak.

2004,2005 ve 2006 doğumlu oyunculardan oluşan kadroya Caner Topaloğlu liderlik edecek. Dünyanın bu alandaki en önemli turnuvalarından biri olan EuroLeague Basketball Adidas Next Generation Tournament’te güzel bir detay daha düşünüldü.

Türk basketbolunun gelişimine katkı sağlamak ve gençlerin gelişimine katkı yapabilmek adına Beşiktaş’ta forma giyen Kerem Kuthan Konan ve Akran Gemlik’te forma giyen Ege Demir de kadroya dahil edildi.

Avrupa’nın 13 farklı ülkesini temsil eden 28 farklı kulüp ve akademinin katıldığı EuroLeague Basketball Adidas Next Generation Tournament bu açıdan oldukça önemli bir turnuva. Gençlerin birbirlerini ve kendilerinden daha iyi olan oyuncuları görebildiği turnuva prestijli bir turnuva olarak görülüyor.

Takımlar, Mayıs ayında Almanya’nın Berlin kentinde düzenlenecek Turkish Airlines EuroLeague Final Four’unda finale çıkmak için yarışacak. 25-27 Şubat 2022 tarihlerinde Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da gerçekleştirilecek elemelerde ise Tofaş’ın yanı sıra Fransa’dan ASVEL Villeurbanne, Litvanya’dan Lietkabelis Panevezys, İspanya’dan Valencia Basket ve Sırbistan’dan Crvena Zvezda mts Belgrade, Mega Mozzart Belgrade, Partizan NIS Belgrade ve Next Generation Team Belgrade’ın 18 yaş altı takımları yer alacak