TOFAŞ’ın Gençlerinden Başarılı Sonuç

Türk basketbolunun ekol kulüplerinden biri olan TOFAŞ Basketbol, takım olarak başarılar elde etmeye önem verdiği kadar Bursalı gençler başta olmak üzere gençlerin basketbola kazandırılabilmesi adına altyapıyı da oldukça önemsiyor. Oldukça kuvvetli bir altyapıya sahip olan TOFAŞ Basketbol’un U18 takımı, geçtiğimiz haftalarda Sırbistan’da düzenlenen ve Avrupa’nın en prestijli turnuvası olarak kabul edilen EuroLeague Basketball Adidas Next Generation Tournament 2022’de mücadele etmek adına Sırbistan’a yolculuk etmişlerdi. Turnuvanın ilk ayağında oldukça başarılı sonuçlar almayı başaran Bursa temsilcisinin gençleri, organizasyonun ilk ayağını 3’üncü olarak tamamladılar.

Gurur

Hem Bursa’nın hem de Türk Basketbolunun daha iyi yerlere gelebilmesi adına geniş çerçeveli organizasyonlar yapan ve altyapıyı önemseyen TOFAŞ Basketbol, bu durumun meyvelerini toplamayı başarıyor.

Geçtiğimiz haftalarda EuroLeague Basketball Adidas Next Generation Tournament 2022 turnuvasına davet edilen TOFAŞ U18 takımı, Avrupa’nın en prestijli turnuvasında rüştünü ispat eden bir performans sergilemeyi başardı.

Bu yıl turnuvaya katılan tek Türk takımı olan TOFAŞ, Caner Topaloğlu yönetiminde gösterdiği performansla birlikte başarı kürsüsüne çıkan 3 takımdan biri olmayı başardı.

Üst üste 3’üncü kez katıldığı turnuvada artık kendisini kabul ettiren bir takım olarak gösterilen TOFAŞ’ın bu performansı hem Bursa’yı hem de Türk Basketbolunu ileriye götürecek gençlerinin kalitesinden ve onlara verilen önemden kaynaklanıyor.

Öne Çıkanlar

TOFAŞ Basketbol, Bursa’ya giderken çok da önemli bir hareket yapmıştı. Türk basketbolunu desteklemek ve gençlerin gelişimlerine katkı sunabilmek maksadıyla Beşiktaş’ta forma giyen Kerem Kuthan Konan’ı turnuvaya özel bir anlaşmayla kadrosuna katan TOFAŞ, bu hareketinden de fayda gördü.

Zira Kerem Kuthan 13 sayı, 6 ribaunt, 0.8 asist ve 0.8 blok ortalamalarıyla oynadığı turnuvada takımının en çok skor üreten oyuncusu olmayı başardı. TOFAŞ’ın bir alt ligde yer alan Akran Gemlik takımında kiralık olarak forma giyen oyuncusu Ege Demir maç başına 12.5 sayı, 6.8 ribaunt, 2 asist, 3.3 blok ortalamalarıyla oldukça başarılı bir performans sergiledi.

TOFAŞ’ın çok ümitli olduğu ve A takımda da süre verdiği Berke Büyüktuncel ise maç başına 10.3 sayı, 3.8 ribaunt, 1.5 asist ve 0.8 blok ortalamasıyla öne çıkan bir diğer oyuncu oldu.

Bununla birlikte Ege Demir ve kulübü TOFAŞ Basketbol adına ayrı bir gurur daha vardı. Maç başına 3.3 blok yaparak bu alanda turnuvanın en iyi oyuncusu olmayı başaran Ege Demir, turnuvanın en iyi 5’ine girmeyi de başardı.

Bu sezon EuroLeague Basketball Adidas Next Generation Tournament adına ilk kez düzenlenen yetenek yarışmalarında TOFAŞ’tan iki oyuncu da rekabete girdi. Berke Büyüktuncel smaç yarışmasında, Arda Konuk ise üç sayı atma yarışmasında hünerlerini sergileyen oyunculardı.

TOFAŞ Basketbol’un altyapıya ve gençlere verdiği önem her geçen sezon daha da başarılı sonuçları beraberinde getiriyor.