TOFAŞ’ın Haklı Gururları

TOFAŞ Spor Kulübü’nün basketbol takımı 2021/2022 sezonunda normal ligi 9. Sırada tamamlamış ve uzun bir aradan sonra ilk defa play off’lara kalma hakkı kazanamamıştı. Türkiye Kupa’sında da arzularına ulaşamayan ekip maalesef ki çeyrek finalde turnuvaya veda etmişti. Avrupa’da nispeten daha büyük bir başarı elde eden TOFAŞ Basketbol Şampiyonlar Ligi normal sezon grup maçlarını lider tamamlamış ve akabinde oynanan play off grup maçları sonucunda da grubunu 2. sırada tamamlayarak çeyrek finale yükselmişti. Çeyrek finalde ise rakibi Tenerife’ye seride 2-0 kaybeden takım bu sonuçla Avrupa’ya veda etmişti.

Takımın bu sezondaki durumu buyken, Tofaş altyapıdan yetiştirdiği oyuncularını Amerika’ya tam burslu şekilde eğitim almaya gidiyor. Altyapıya yapmış olduğu yatırımlarla Türk basketbolunun köklü kulüplerinden olan TOFAŞ, Amerikan Kolej Basketbol Ligi’ne (NCAA) üst üste 2. yılında da oyuncu göndermenin gururunu yaşıyor. Türk basketbolunun Avrupa’nın en iyisi olmasında bunun gibi altyapı çalışmaları olduğu söylenebilir.

Geçen Yılın Yolcusu

TOFAŞ Spor Kulübü’nde 10 yaşından bu yana forma giyen Ata Can Atsüren, 2020/2021 sezonu için Amerikan Kolej Basketbol Ligi’nde (NCAA) son yılların en önemli takımlarından Drexel Üniversitesi’nden 250 bin dolar değerinde sporcu bursu elde etmiş hem eğitimini hem de spor hayatını aynı anda sürdürme fırsatı yakalamıştı.

Öğrenim hayatına ve basketbol kariyerine ABD’de devam edecek olan 2002 doğumlu ve 1.93 boyundaki skorer guard, bu sezon Drexel Dragons formasıyla NCAA’de sahne alıp TOFAŞ’a haklı gururunu yaşatmaya devam edecek gibi duruyor.

Ata Can Atsüren yaptığı açıklamalarda onu çalıştıran antrenörlerinin birbirinden değerli olduğunu ve başarılarını onlara borçlu olduğunu söylemişti. Genç skorer guard, ’’Gelecekte oynayacağım NCAA’de çok başarılı bir sporcu olmayı ve sonrasında da ülkeme her anlamda katkı sağlamayı diliyorum ve bunun için elimden gelenin en iyisini yapacağım.’’ diyerek vefalı olduğunu belirtmişti.

Bu Sezonun Yolcusu

Altyapıya verdiği desteği ve yaptığı yatırımları hiçbir zaman azaltmayan her daim arttıran TOFAŞ, ektiğini biçmeye devam ediyor. Bunun neticesinde de Amerikan Kolej Basketbol Ligi’ne (NCAA) üst üste 2. yılında da oyuncu göndermenin haklı gururunu yaşıyor. Ata Can’ın ardından Ömer Ege Peksarı da eğitimine ve kariyerine Amerika’da devam edecek. Amerikan Kolej Basketbol Ligi (NCAA) takımlarından Kuzey Iowa Üniversitesi’nden (University of Northern Iowa) tam burs almayı başaran Peksarı, hem öğrenim hayatını hem de basketbol kariyerini burada sürdürecelk ve önümüzdeki sezondan itibaren Northern Iowa Panthers renkleriyle NCAA Division I’de görevini yerine getirecek.

2019-2020 Sezonunda TOFAŞ altyapısında oynayan genç basketbolcu Ege Peksarı, 2020-2021 Sezonunda BGL Genç Takım ile Türkiye ikincisi oldukları Garanti BBVA Basketbol Gençler Ligi’nde de 12 maçta 8.6 sayı-2.9 ribaund-4.3 asist ortalamalarıyla oynayan Ege Peksarı, Adidas Next Generation Tournament 2021’de de 9 sayı-5.8 ribaund-5.5 asist ortalama istatistiklerine imza attı.2021-2022 sezonunda Tofaş’ın pilot takımı Akran Gemlik’te 31 maçta 3.1 sayı-1.7 ribaund-2.7 asist ortalama istatistikleriyle tamamlamıştı ve başarısıyla parmak ısırtmıştı.