TOFAŞ’ın Muhtemel Rakipleri

Bu sezon FIBA Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde oldukça başarılı bir performans sergileyen TOFAŞ Basketbol takımı, Son 16 Turu’nda oynadığı son maçta Manresa karşısında mağlup olmasına rağmen Çeyrek Final biletini cebine koymayı başarmıştı. Mağlubiyet nedeniyle liderlik fırsatını ve seri başı olma avantajını tepen Bursa temsilcisi, I Grubu’ndaki maçların da tamamlanmasıyla birlikte muhtemel rakiplerini öğrenmiş oldu.

Kaçan Liderlik

Bu sezon hem ING Türkiye Basketbol Ligi’nde hem de FIBA Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde iyi işler çıkartan ve hedeflerini gerçekleştirmeye devam eden bir TOFAŞ Basketbol var.

Yeşil Mavili ekip iki alanda da iddiasını sürdürmeye devam ederken özellikle FIBA Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde oynanan maçlarda alınan sonuçlar taraftarları heyecanlandırıyor. Grup aşamasında gösterdiği başarılı performansı Son 16 Turu’na da taşıyan Bursa temsilcisi, oynadığı 6 maçın 4’ünü kazanarak Son 8 biletini cebine koymayı başarmıştı.

Aynı istatistiklere sahip bir diğer temsilcimiz olan Darüşşafaka’nın gruptan elenmiş olduğunu hatırlatmakta fayda var. Bu bağlamda TOFAŞ’ın aldığı 4 galibiyet çok daha etkili galibiyetler olarak öne çıkıyor.

Öte yandan takımın 2’inci yenilgisini aldığı Manresa karşısında 5 sayıdan farklı bir şekilde mağlup olması tatları biraz kaçırdı. Zira Son 8 aşamasına gruplarından 1’inci olarak yükselen takımların saha avantajı bulunuyor.

Bu takımlar seri başı oldukları için maçların büyük çoğunluğu onların sahasında oynanıyor. Bu avantajı Manresa’ya kaptıran TOFAŞ adına eksi yazılabilir durumlardan birisi bu olarak sayılabilir. Bununla birlikte Bursa temsilcisinin Galatasaray NEF’in de önceden garantilenen ve 23 Mart tarihinde oynanan maçla gerçekleşen elenişi nedeniyle ülkemizi temsil eden tek takım olacağını hatırlatmak gerek.

TOFAŞ Basketbol’un Çeyrek Final’de hangi takımla eşleşeceği 25 Mart Cuma günü yapılacak kura çekimiyle birlikte belli olacak. Rakibi karşısında 3 maç oynayacak olan Ahmet Çakı’nın öğrencileri bu 3 maçta 2 galibiyete daha erken ulaşan taraf olduğu takdirde 6-8 Mayıs tarihinde oynanacak Final-Four aşamasına adını yazdırmaya hak kazanan ekip olacak.

İyi Performans

TOFAŞ’ın oynadığı maçlarda gösterdiği performanslar takdire şayan. Takım sezon içerisinde zaman zaman ciddi kırılmalar yaşamasına rağmen gerçekten iyi toparlandı ve Basketbol Şampiyonlar Ligi konusundaki hedefinden hiçbir zaman taviz vermedi.

Bununla birlikte Çeyrek Final aşamasında TOFAŞ’ı oldukça zorlu rakipler bekliyor. Hapoel Holon, Manresa, Cluj Napoca ve Tenerife gruplarından lider olarak çıkmayı başardılar. Bu ekiplerin iç saha avantajını kullanacak olmaları temsilcimiz adına işleri daha da zorlaştıracaktır.

Öte yandan TOFAŞ Basketbol’un da hatırı sayılır bir kulüp olduğunu belirtmekte fayda var. Son 16 aşamasının ilk 3 maçını kazanan Yeşil Mavili takım Darüşşafaka ve Manresa karşısında aldığı mağlubiyetlerden kaynaklı 2’inci oldu ancak özellikle Daçka maçı çok ciddi bir şanssızlıkla kaybedildi.

Bakalım TOFAŞ’ın heyecan veren ve şahane bir planlamayla gelişen macerası nereye kadar devam edecek?