TOFAŞ’ın Takvimi Oldukça Zorlu

Bu sezon hem Türkiye’de hem de Avrupa’da iyi bir performans göstermek isteyen TOFAŞ, oynadığı son maçta Gaziantep Basketbol karşısında etkisiz bir performans göstererek taraftarını üzdü. 23’üncü haftanın erteleme maçında alınan mağlubiyet takım açısından bir yol kazası olarak değerlendirilirken, Bursa temsilcisinin Nisan ayının ilk döneminde çok zor bir takvimle sahada olacağını belirtmek yanlış olmaz.

Üst Üste

Bu sezon hem ING Türkiye Basketbol Süper Ligi’nde hem de FIBA Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde iddiasını sürdüren TOFAŞ, Basketbol Süper Ligi’nin ertelenen 23’üncü hafta müsabakasında Gaziantep Basketbol karşısında can sıkıcı bir mağlubiyet almıştı.

Bursa temsilcisi rakibine misafir olduğu maçta savunma konusunda etkisiz bir performans gösterdi ve Gaziantep Basketbolun ritmini bozmak konusunda çok zorlandı. Bununla birlikte takımın aklı sanki biraz da Nisan ayında girilecek takvimde gibiydi.

Zaman zaman kendine gelir gibi olduğu maçın bilhassa son çeyreğinde kötü bir performans sergileyen TOFAŞ adına bu maç bir yol kazası olarak görülürken, Nisan ayıyla birlikte takımın oldukça kritik müsabakalara çıkacağını da belirtmek gerek.

2 Nisan tarihinde oynanacak maçta kendi sahasında Beşiktaş Icrypex’i konuk edecek takımın bu maçtan sonra yüzü Avrupa’ya dönecek. FIBA Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde Çeyrek Final aşamasına kalan tek Türk takımı olan TOFAŞ Basketbol, grubundan lider çıkma avantajını kaçırdığı için İspanya’ya doğru yola çıkacak.

İspanyol temsilcisi Tenerife ile oynanacak maçtan iyi bir skorla ayrılmayı hedefleyen Yeşil Mavili takım, bu maçı da 6 Nisan tarihinde oynayacak. 4 gün içerisinde birbirinden zorlu 2 maça çıkacak olan ekibin bu süreç içerisinde odaklanmasını en üst seviyede tutması ve özellikle Tenerife karşısında oynanacak maçtan iyi bir skorla ayrılması önem taşıyor.

Zira bu maçtan sonra oynanacak maç Türkiye’de olacak ve eğer Tofaş ilk maçını kazanırsa ikinci maçında kendi taraftarı önünde işi bitirme şansı yakalayacak. Bununla birlikte serinin 3’üncü maça kalması durumunda ev sahibi yine Tenerife olacak.

Takım eğer bu aşamadan iyi sonuçla ayrılıp Yarı Final aşamasına yükselen takımlar arasına girebilirse, Fransa’da oynanacak Dörtlü Final aşamasına katılmaya hak kazanmış olacak.

Güven Tam

Bu sezon zaman zaman düşüşler yaşayan TOFAŞ, buna rağmen bir proje olmanın avantajlarını da yaşadı ve kendisini toparlamayı bildi. Bursa temsilcisini Nisan ayının hemen başında oldukça zorlu maçlar bekliyor ve özellikle Avrupa maçları basketbolseverler adına önem taşıyor.

Tüm temsilcilerimizin veda ettiği turnuvada son maça ve hatta kupaya kadar gitme potansiyeline sahip olan Yeşil Mavili takımda Ahmet Çakı ve öğrencilerine duyulan güven tam. Bu noktaya kadar oldukça başarılı bir şekilde gelen TOFAŞ adına Tenerife kolay bir rakip değil ancak TOFAŞ İspanyol temsilcisini de alt edebilecek güce sahip olduğunu hem grup aşamasında hem de son 16’da gösterdi.