TOFAŞ’ta Beklenmedik Ayrılık

Geride kalan sezonda ING Türkiye Basketbol Süper Ligi ve FIBA Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde dikkat çeken işler başaran TOFAŞ, buna rağmen Türkiye tarafında Play-Off aşamasına kalamamış olmanın hayal kırıklığını yaşıyordu. Bursa temsilcisinde bu durumun etkileri ve yıkımı beklenildiğinden daha uzun sürdü ve hiç beklenmedik bir nihayete kavuştu. Yeşil Mavili takım geride kalan sezon içerisinde göreve getirdiği koç Ahmet Çakı ile yollarını ayırdığını açıkladı.

Olmadı Hocam

Bu sezon ING Türkiye Basketbol Süper Ligi ve FIBA Basketbol Şampiyonlar Ligi mücadelesinde istenilen performansları sergilemiş olsa da hedefleri tutturmak konusunda başarısız olan TOFAŞ Basketbol’da şu sıralar oldukça hızlı günlerin geçtiğini söylemek yanlış olmaz.

Bursa temsilcisi uzun bir aradan sonra ilk kez ING Türkiye Basketbol Süper Ligi’nde Play-Off göremedi ve bu durum onlar adına ciddi bir problem oluşturdu. Camia her ne kadar altyapı yatırımları, kulüp yapılanması gibi konularda memnuniyet duyulacak hareketleri gördüyse de Play-Off meselesi hep bir yerlerde kafaları kurcalıyordu.

Bu bağlamda geçtiğimiz dönemlerde açıklama da yapan TOFAŞ Koçu Ahmet Çakı, beklentilerin altında kaldıklarının farkında olduklarını ve gelecek sezon bu durumu telafi edeceklerinden emin olduğunu ifade etmişti.

Ancak bu açıklamanın üstünden pek de fazla süre geçmeden Bursa temsilcisinden hiç beklenmedik bir açıklama geldi. Yapılan açıklamada geride kalan sezonun içerisinde göreve getirilen Ahmet Çakı ile yolların ayrıldığı duyuruldu ve genç çalıştırıcıya gelecek kariyerinde başarılar dilendi.

Bununla birlikte basında bazı isimler yer alıyor olsa da TOFAŞ Basketbol adına yeni çalıştırıcının kim olacağına dair tam bir tahminin olmadığını da belirtmek gerekiyor.

Rakip Etkisi

TOFAŞ Basketbol’un hayal kırıklığı yaşaması kadar normal bir şey yok zira takım gerçekten Play-Off gediklisi haline gelen bir ekipti ve uzun yıllardan sonra bu alışkanlığın kötü bir şekilde bozulmuş olması herkesi mutsuz etti.

Tüm bunlarla birlikte Play-Off mutsuzluğunun katlanmış olmasında aynı şekilde neden girilemediğinin de sebeplerinden biri olan bir ekip var. O da Frutti Extra Bursaspor. Bursa’nın diğer temsilcisi bu sezon hem Avrupa’da hem de Türkiye’de o kadar görkemli bir sezon geçirdi ki, Avrupa basketbolunun gündemine bomba gibi oturdu demek bile abartı olmaz.

Hâl böyle olunca TOFAŞ için sorgulamalar çok daha fazla hale geldi. Yeşil Mavili takım Bursaspor’un basketbol şubesinden çok daha uzun bir süredir bu oyunun içerisinde yer alıyor ancak öyle veya böyle uzun süredir hiç böyle başarılı olamadı.

Nasıl ki TOFAŞ’ın 1996’da Koraç Kupası’nda Finale çıkmış olması şu an bile büyük bir başarı olarak addediliyorsa Frutti Extra Bursaspor’un da ULEB Avrupa Kupası’nda Finale çıkmış olması diğer birçok durumu gölgede bıraktı.

Bu duruma Gaziantep Basketbol ve Bursaspor’un Play-Off yapması da eklenince Ahmet Çakı adına beklenmedik ama tahmin edilebilir senaryo gerçekleşti.