TOFAŞ’ta Transfer Bitmez

Gelecek sezon ING Türkiye Basketbol Süper Ligi’nde daha başarılı bir performans sergilemek adına kadro şekillendirme çalışmalarına devam eden TOFAŞ’ta transfer haberlerinin ardı arkası kesilmiyor. Yeşil Mavili takım kadrosuna her gün bir başka oyuncuyu kattığını duyururken, bu isimlerin sonuncusu Senegalli uzun Babacar Toure oldu.

Uzun Kadrosu Güçlendiriliyor

Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde geçtiğimiz yılın flaş ekiplerinden TOFAŞ, yeni sezonun kadro planlamalarını sürdürüyor. Koç Ahmet Çakı’yla yollarını ayıran Bursa temsilcisi, son olarak Panathinaikos‘u çalıştıran Dimitris Priftis’i başantrenörlüğe getirmişti.

Geçtiğimiz günlerde AS Monaco’dan ayrılan yıldız skorer Rob Gray’i kadrosuna katan Bursa temsilcisi, yaz transfer döneminin ikinci yabancı oyuncu transferini de gerçekleştirdi.

Son olarak Fransa Ligi ekiplerinden Chorale de Roanne’de forma giyen Senegalli uzun Boubacar Toure, kulüpten yapılan resmi açıklamaya göre TOFAŞ’la 1 yıllığına anlaştı. ABD’deki kolej kariyerinin ardından yolu Fransa’ya düşen 2.13’lük uzun, Avrupa basketbolunda geçirdiği ilk iki sezonu Chorale de Roanne formasıyla tamamladı. Geçtiğimiz sezon toplam 28 Fransa Ligi karşılaşmasında süre alan Toure, maç başına 9.6 sayı, 7.3 ribaund ve 1.2 blok ortalamalarıyla mücadele etti.

Sırada Berke Var

Türkiye’nin en büyük basketbol değerlerinden biri olan TOFAŞ Basketbol, kurulduğu ilk günden bu yana basketbola sayısız oyuncuyla ve birçok başarıyla hizmet etti.

Çok köklü geleneklere sahip olan ve Bursa için ayrı bir anlam ifade eden kulübün son zamanlardaki en heyecan verici yeteneğiyse Berke Büyüktuncel. TOFAŞ henüz 17 yaşındaki oyuncusundan oldukça ümitli ve Berke Büyüktuncel de bu beklentileri karşılayabilmek adına oldukça fazla çalışıyor.

FIBA Basketbol Şampiyonlar Ligi medya ekibinden David Hein ile bir röportaj gerçekleştiren yetenekli oyuncu, TOFAŞ’ın kendisi için tam anlamıyla bir aile olduğunu belirtiyor. Babasının TOFAŞ fabrikasında çalışıyor olması nedeniyle ayrı bir bağ kurduğunu dile getiren Berke, kulüpte oynamadan önce de taraftar olarak destek verdiğini ifade ediyor.

Bu sezonun başında TOFAŞ Berkan Durmaz ile vedalaşmış ancak Berkan yerine forvet bölgesine bir ekleme yapmamıştı. Bursa temsilcisi bu noktada tercihini Berke’den yana kullandı ve yedek forvet olarak oyuncusuyla tam 5 senelik sözleşme imzaladı.

Kulübünün kendisine olan güvenin farkında olduğunu vurgulayan Berke Büyüktuncel, bu durumun kendisi üzerinde bir baskı yerine özgüven yarattığını ifade ediyor. Şu anda aldığı sürenin içerisinde elinden gelen en iyi performansı göstermek için çalıştığını dile getiren 17 yaşındaki oyuncu, ilk 5 olsun veya olmasın her zaman takımına yardımcı olmak istediğini belirtiyor.

Takımdaki oyunculardan durmadan olumlu şeyler kapmak için uğraştığını ve abilerinin de kendisine yardımcı olabilmek adına çaba gösterdiğini belirten Berke Büyüktuncel, TOFAŞ’a çok yüksek bir aidiyet duyuyor.

Genç oyuncuları ve kadrosuna eklediği kaliteli isimlerle yola devam eden Bursa temsilcisinde gelecek sezonun performansı daha şimdiden merak ediliyor.