TOFAŞ’tan Can Sıkan Seri

Bu sezon ING Türkiye Basketbol Süper Ligi’nde Play-Off, FIBA Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde de Final Four hedefleyen TOFAŞ Basketbol, oynadığı son maçlarda aldığı kötü sonuçlarla taraftarlarını bir hayli üzdü. FIBA Basketbol Şampiyonlar Ligi Son 16 Turu’nda bir diğer temsilcimiz Darüşşafaka’ya konuk olan Bursa temsilcisi, son saniyelerde yediği basketle sahadan 75-74 mağlup ayrılırken bu mağlubiyetin kaybedilen bir maçtan çok daha kötü bir şekilde algılanabilmesi riski de oldukça fazla.

Düşüş

Hem Türkiye’de hem de Avrupa’da içinde bulunduğu liglerin en iyi takımlarından birisi olmayı hedefleyen TOFAŞ, oynadığı son maçlarda sanki tam tersi bir durum söz konusuymuş gibi hareket ediyor.

Bursa’da ev sahipliği yaptığı Bitci Erkekler Türkiye Kupası’nda aldığı Fenerbahçe Beko mağlubiyeti sonrasında oldukça canı sıkılan Bursa temsilcisi, ING Türkiye Basketbol Süper Ligi’nde de yine oldukça can sıkıcı bir mağlubiyet almaktan kurtulamamıştı.

Bu durumların tamamını FIBA Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde oynayacağı maçlarda toparlamayı planlayan Ahmet Çakı’nın takımı, Avrupa’da da aradığını bulamadı. Son 16 Turu Grubu’nda rakibi olan Darüşşafaka’ya misafir olduğu maçta son saniyelerde yediği sayı nedeniyle sahadan mağlup ayrılan Bursa temsilcisi, bu turdaki ilk mağlubiyetini de yine bir derbide almış oldu.

Oynadığı son 3 maçta da kendisi adına oldukça kritik maçlara çıkan ve önemsenen rakiplere karşı kötü bir performans sergileyen Tofaş Basketbolun bu durumu taraftarlarında da ciddi bir hayal kırıklığı yaratmış oldu.

Toparlanma

Bununla birlikte ne Türkiye’de ne de Avrupa’da işler tamamen sona ermiş değil. Bursa temsilcisinin her iki alanda da oynaması gereken birçok maç daha var ve bu maçlardan alınacak sonuçların durumuna göre TOFAŞ’ın yol haritası çizilecek.

Tek çiçekle bahar gelmediği gibi tek bir olayla da sezon sona ermiyor. Öte yandan TOFAŞ’ın şu anki gösterdiği performanstan çok daha iyi bir seviyeye çıkması gerekiyor. Her ne kadar teknik ekip ve koç Ahmet Çakı takımın performansından memnunsa da kâğıt üstünde bu memnuniyeti anlatacak sayıların Bursa temsilcisinin lehine bir şekilde yazıyor olması gerekiyor.

Geçtiğimiz günlerde kadrosuna eklemeler de yapan TOFAŞ Basketbol, artık çok daha güçlü ve tecrübeli bir takım. Mavi Beyazlı ekibin oldukça ideal bir şekilde tasarlanan ve uygulamaya geçirilen politikalarında sportif başarıya da yer verildiğini hatırlamakta fayda var.

Bu sezon yer aldığı 3 alana dair üst üste 3 maç oynayan Bursa temsilcisinin bu 3 maçın tamamında sahadan boynu bükük ayrılmış olması takımın canını sıksa da TOFAŞ bu cendereden çıkıp toparlanabilecek güçte bir takım.

Ancak ilk olarak bu 3 maçta gelen kritik ve kötü mağlubiyetlerden sonra oyuncuların kendilerine inanmaları gerekiyor. İşte tam da bu noktada Ahmet Çakı ve ekibinin basın toplantısında verdiği demeçlerde kullandıkları ifadeler işe yarayabilir.