Tyler Ennis Esti Gürledi

Bu sezon hem ING Türkiye Basketbol Ligi’nde hem de FIBA Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde olabilecek en iyi noktayı yakalamaya çalışan TOFAŞ Basketbol, son haftalarda hedefinden sapmasına neden olacak sonuçlar alıyor. Üst üste oldukça can sıkıcı mağlubiyetler alan Bursa temsilcisi, FIBA Basketbol Şampiyonlar Ligi derbisinde Darüşşafaka’ya konuk olmuş ve son saniye basketiyle sahadan 75-74 mağlup ayrılmıştı. Son 16 Turu’nda ilk mağlubiyetini alan Mavi Beyazlı takımın yıldız oyuncularından Tyler Ennis’in şahane performansı ne yazık ki galibiyet için yeterli olmadı.

İdeal Oyuncu

Bu sezon yeni bir yapılanmayla birlikte hem ING Türkiye Basketbol Süper Ligi’nde hem de FIBA Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde geçmişten alışık olunan bir TOFAŞ Basketbol görüyoruz. Oldukça ciddi bir yapılanma içerisine giren ve hem altyapısına hem de A Takımına oldukça değer veren Bursa temsilcisi, sezonu olabilecek en iyi noktalarda tamamlamayı hedefliyor.

Bununla birlikte pek tabii bu kadar sıkışık bir takvim ve maç yoğunluğunda her takımın olduğu gibi TOFAŞ’ın mümkün olduğunca alternatifli bir kadroya sahip olması gerekiyor. Bu bağlamda kadrosuna uyumlu olacak ve katkı sağlayacak oyuncuları durmadan tarayan TOFAŞ, sezonun ilk yarısında Tyler Ennis’i kadrosuna katmıştı.

Fenerbahçe Beko ve Türk Telekom gibi değerli kulüplerin formasını giyen Birleşik Amerikalı gard, iki takımda da herhangi bir kariyerin sonunu getirebilecek iki ağır sakatlanmıştı. Buna rağmen basketbol sevgisiyle birlikte iyileşmeyi bilen 28 yaşındaki oyuncu, TOFAŞ’ın da en değerli parçalarından biri haline geldi.

Müthiş Performans

TOFAŞ’ın Darüşşafaka karşısında oynadığı ve Son 16 Turu’ndaki ilk mağlubiyetini aldığı FIBA Basketbol Şampiyonlar Ligi maçında da sahnede olan 1.88 boyundaki gard, şahane bir performans sergiledi ancak bu performans TOFAŞ’a galibiyeti getirmeye yardımcı olmadı.

21 Sayı, 3 ribaunt, 7 asist ve 1 de top çalma üreten başarılı oyuncu, 22 verimlilik puanıyla oynadığı maçta ne yazık ki takımıyla birlikte galibiyet sevinci yaşamayı başaramadı. TOFAŞ’a geldiği günden bu yana her gün daha da iyi bir performans göstermeyi bilen Tyler Ennis, Darüşşafaka karşısında takımının en iyi isimlerinden birisi olmayı başardı.

Yaşadığı ağır sakatlıklardan sonra hem zihinsel hem de fiziksel anlamda toparlanması bile bir mucize olan Birleşik Amerikalı oyuncu, bu sezon TOFAŞ formasıyla toplam 9 maça çıktı. Bu 9 maçta 24 dakika süreyle parkede kalan Ennis, takımdaki değerini bu şekilde de göstermeyi başardı.

11.22 sayı ve 4.11 asist ortalamalarıyla takımına katkı sağlayan Tyler Ennis, en iyi performansına hâlâ ulaşamamış olsa da yaptığı katkı oldukça değerli.

Bununla birlikte TOFAŞ’ın eğer altyapısında inandığı bir oyuncu varsa A Takıma yerleştirmek konusunda endişe duymadığını düşündüğümüzde Tyler Ennis’in takıma katılması sürecinde oyuncuya ne kadar güvendiğini ve Tyler Ennis’in de ne iyi bir oyuncu olduğunu anlamak kolaylaşıyor.