Anadolu Efes’in Görkemli Sezonu

Türk basketbolunun en büyük marka değerlerinden biri olan Anadolu Efes, müzesine bir kupayı daha eklemeyi başardı. Bursa’da oynanan Dörtlü Final aşamasında önce Darüşşafaka’yı sonra da Fenerbahçe Beko’yu mağlup ederek Bitci Erkekler Türkiye Kupası’nda şampiyonluğa ulaşan Anadolu Efes, bu kupayla birlikte 4 sene içerisinde kazanabileceği tüm kupaları kazanmış oldu.

Gösterişli

Geçtiğimiz sezonu THY Euroleague’nin ve ING Türkiye Basketbol Ligi’nin şampiyonu olarak kapatan Anadolu Efes, koleksiyona bir kupa daha eklemenin mutluluğunu yaşıyor.

2021/2022 sezonunda finali Bursa’da oynanan Bitci Erkekler Türkiye Kupası Finalinde ezeli rakibi Fenerbahçe Beko’yu 86-72 mağlup etmeyi başaran Lacivert Beyazlı ekip şampiyonluğa ulaştı.

Fenerbahçe Beko’nun ciddi eksikleriyle sahaya çıktığı maçta bu durumu avantaja çeviren Anadolu Efes, maçı baştan sona kadar üstün götürdü. Çok kontrollü ve rahat bir oyunla ezeli rakibini mağlup ederek Türkiye Kupası’nı kazanan Anadolu Efes, kupayı da 12’inci kez kazanmış oldu.

Bununla birlikte maç sonrasında Anadolu Efes koçu Ergin Ataman’ın takımın başarılarıyla alakalı yaptığı açıklama gurur vericiydi. Takımın 4 sene içerisinde kazanabileceği tüm kupaları kazandığını hatırlatan Ergin Ataman, sadece Türkiye Kupası’nın eksik olduğunu ve onu da tamamladıklarını dile getirdi.

Anadolu Efes, Türkiye Kupası’ndan önce yerel anlamda ING Türkiye Basketbol Süper Ligi’nde, Cumhurbaşkanlığı Kupası’nda başarıya ulaşmıştı. Uluslararası anlamda yaşanabilecek en büyük başarı olan THY Euroleague şampiyonluğunu da yaşayan Lacivert Beyazlı ekibin 4 senelik geçmişi gerçekten oldukça gösterişli.

Hedeflere Dönüş

Bununla birlikte Ergin Ataman sevincin fazla sürmemesi gerektiğini de maç sonundaki basın toplantısı üzerinden oyuncularına hatırlattı.

Fenerbahçe Beko’nun eksiklerinin kendilerine avantaj yarattığını dile getiren Anadolu Efes, rakibin iyi mücadele ettiğini ancak bu maçın da bir kupa maçı olduğunu belirtti. Sezonun ilk kupasını almanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade eden Ergin Ataman, bununla birlikte artık diğer hedeflerine dönmeleri gerektiğinin altını çizdi.

Kazanılacak 2 kupanın daha olduğunu dile getiren Ataman, 24 Şubat 2022 tarihi itibariyle Euroleague’nin yeniden başlayacağını ve o alana odaklanmaları gerektiğini belirtmişti. Bundan sonra oynanacak her maçın kendileri adına final maçı olarak değerlendirileceğinin altını çizen Anadolu Efes’in koçu, taraftarları da salonu doldurmaya davet etmişti.

Kupayı alıp müzeye götürmenin mutluluk verici olduğunu yineleyen Ergin Ataman, fazla sevinmeyeceklerini ve Euroleague maçlarına odaklanacaklarını belirterek sözlerini noktaladı. Nitekim Efes THY Euroleague’de başarıya ulaşarak tarihi bir rekora daha imza atmıştı.

Lacivert Beyazlı ekip Türk basketbol tarihinde ilk kez Avrupa tarihinde ise 3’üncü kez THY Euroleauge kupasını üst üste iki kez müzesine götürmeyi başararak tarihi bir işe imza atmıştı. Bu başarıdan sonra ING Türkiye Basketbol Süper Ligi’ne yüzünü çeviren Ergin Ataman’ın ekibi oradaysa ezeli rakibi Fenerbahçe Beko’ya karşı boyun eğmek zorunda kalmıştı. Bakalım gelecek sezon takımlar adına nasıl geçecek?