TOFAŞ Ağırladı Anadolu Efes Kazandı

Bursa’nın ve Türk Basketbolunun en değerli markalarından birisi olan TOFAŞ Basketbol, 2021/2022 sezonu Bitci Erkekler Türkiye Kupası’nın finaline ev sahipliği yaptı. Çeyrek Final aşamasında veda ettiği kupanın finalinde iki rakibi Anadolu Efes ve Fenerbahçe Beko’nun müsabakasını seyretmek zorunda kalan TOFAŞ’ın salonunda oynanan maçta kupaya ulaşan taraf Anadolu Efes oldu.

TOFAŞ’ın Hüznü

Bursa’nın ve Türk basketbolunun nadide değerlerinden biri olan TOFAŞ Basketbol, her iki kaynağının da gelişebilmesi adına oldukça fazla uğraş veriyor. Bursa halkının ve gençlerinin basketbola olan ilgisini arttırabilmek adına ekstra mesai yapan Mavi Beyazlı takım bu anlamda oldukça önemli bir iş çıkarıyor.

Bilindiği üzere 2021/2022 sezonu Erkekler Türkiye Kupası’nın Dörtlü Finali Bursa’da yapıldı. TOFAŞ Basketbol’un ev sahipliği yaptığı Final aşamasında ne yazık ki takımın kendisi yer alamadı. Turnuvanın Çeyrek Final aşamasında çok üstün götürdüğü maçta Fenerbahçe Beko’ya uzatmalarda mağlup olan Bursa temsilcisi, turnuvanın geri kalanında ev sahibi sıfatıyla yer alabildi.

Çeyrek Final aşamasında TOFAŞ’ı ve Galatasaray NEF’i eleyen Fenerbahçe Beko, Final aşamasına adını yazdıran iki takımdan birisiydi. Diğer tarafta ise Bahçeşehir Koleji ve Darüşşafaka’yı mağlup eden Anadolu Efes vardı.

20 Şubat 2022 tarihinde TOFAŞ Spor Salonu’nda oynanan maçta galibiyete ulaşan taraf ise Anadolu Efes oldu. Bir önceki sezon Fenerbahçe Beko’nun müzesine götürdüğü kupayı bu sefer ezeli rakibi Anadolu Efes müzesine götürdü.

Yükselen İlgi

Turnuvanın şampiyonu Anadolu Efes olsa da kazananlarından birisi de TOFAŞ Basketbol oldu. Zira uzun bir süreden bu yana sadece saha içi değil saha dışı da TOFAŞ’ın gelişim kaydetmek istediği alanlardan birisiydi.

Bursa’da basketbola azalan ilgiyi tekrar arttırmak isteyen Mavi Beyazlı takım, güzel bir final organizasyonuyla birlikte kalitesini gösterdi. Maçtan sonra Anadolu Efes’i resmi Twitter hesabı üzerinden centilmence tebrik eden TOFAŞ, bu turnuvaya ev sahipliği yapmayı hak eden takımlardan birisiydi.

Elbette hem taraftarlar hem de oyuncularla teknik ekip Anadolu Efes veya Fenerbahçe Beko’dan birinin rakibinin TOFAŞ olmasını isterdi. Ancak TOFAŞ’ın bu iki dev kulübün yapabildiklerini yapabilmesi adına biraz daha zamana ihtiyacı var.

Fenerbahçe Beko karşısında bir dönem farkı 20 sayıya kadar çıkarsa da sahadan mağlup ayrılan TOFAŞ, bazen de böyle acı tecrübelerden dersler çıkararak daha iyi olmayı hedefleyecek. Türk basketbolunun en büyük markalarından biri olan ve diğer büyük markalara da ev sahipliği yapan TOFAŞ, Bursa kentinde azalan ilgiyi biraz daha çekmeyi başarabilmeli.

Bu sezonu hem ING Türkiye Basketbol Süper Ligi hem de FIBA Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde başarıyla tamamlamak isteyen Ahmet Çakı ve öğrencilerinin istikrarlı performansı da önemli bir etmen. Takımın iyi gidişatı önümüzdeki sezona da sirayet ederse ne Bursa halkının ne de TOFAŞ’ın eski günlere dönebilmek adına önünde engel duramaz.