Tofaş 2021 – 2022 Sezonunda Başarılı Olamadı

Bursa basketbolu denildiği zaman herkesin aklına doğal olarak Tofaş geliyor. Yıllardan bu yana en üst seviyede mücadele veren Tofaş; Türk basketboluna kazandırdığı isimler ile de dikkat çekiyor. Bursa gibi genç yeteneklerle dolu bir şehrin potansiyelini en iyi şekilde değerlendiren Tofaş; altyapıdaki başarısının yanı sıra ligde de iyi performans göstermesi ile biliniyordu. Fakat, 2021 – 2022 sezonu; Bursa temsilcisi için hiç iyi geçmedi.

TOFAŞ, BASKETBOL ŞAMPİYONLAR LİGİ TOP 16 TURU J GRUBU 5’NCİ HAFTASINDA İTALYA TEMSİLCİSİ NUTRİBULLET TREVİSO’YU SAHASINDA 82 – 80 MAĞLUP ETTİ. FOTO BURSA-DHA

Tofaş Bu Sezonu Kaçıncı Sırada Bitirdi?

Tofaş; 2021 – 2022 sezonunu ilk sekiz içerisinde tamamlamayı hedefliyordu. Bu sayede, play-off mücadelesi vermek istiyordu. Ancak, normal sezonda çıktığı 30 maçın yalnızca 16’sından galibiyet ile ayrıldı. 14 maçta beklentileri karşılayamayarak rakiplerine mağlup oldu. 30 haftada yalnızca 46 puan toplayabildi. Normal sezonu dokuzuncu sırada tamamladı. Bir başka deyişle, play-off oynamak için gerekli olan ilk sekiz hedefinin dışında kaldı.

Tofaş; 30 maçta rakip potalara 2592 sayı gönderdi. Buna karşılık olarak 2450 sayı yedi. Takımın bilhassa kritik maçlarda iyi performans gösteremediği aşikar! ING Basketbol Süper Ligi’nde ilk sekize girmek isteyen takımların Fenerbahçe Beko, Anadolu Efes, Galatasaray NEF, Darüşşafaka gibi takımlar karşısında galibiyetler alması gerekir. Fakat, Tofaş; bu takımlar karşısında istenilen performansı ortaya koyamadı. Bunun yanı sıra, Bursa şehrinin diğer takımı olarak ING Basketbol Süper Ligi’nde mücadele eden Frutti Extra Bursaspor’a da her iki maçta yenildi.

Sonuç olarak, Tofaş; 2021 – 2022 sezonunda başarısız oldu. Bursa temsilcisi; önümüzdeki sezon Avrupa’da olmayacak.

Tofaş Neden Başarısız Oldu?

Bursa temsilcisi; ING Basketbol Süper Ligi’nin yanı sıra Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde de gidebildiği yere kadar gitmek istiyordu. Bu önemli organizasyonun 2021 – 2022 sezonundaki iki grup aşamasını da başarı ile tamamladı. Ardından, çeyrek finalde İspanyol takımına yenilerek elendi. Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde ING Basketbol Süper Ligi’ne kıyasla daha iyi bir görüntü çizdi.

Tofaş; sezon boyunca hem ligde hem de Avrupa’da kritik anları iyi oynayamadı. Birçok maçın rakibin son saniyelerde attığı basketlerle kaybedilmesi önemli bir husustu. Tofaş; son saniyeleri iyi oynayabilseydi bilhassa Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde daha başarılı olabilirdi.

Tofaş’ın en önemli eksiklerinden birisi de takımda sorumluluk alacak bir oyuncunun olmaması idi. Takım kaptanı Berk Uğurlu; sezon başında yaptığı açıklamada pes etmeyen bir takım olduklarını ifade etmişti. Fakat, Tofaş’ın geriye düştükten sonra sonucu değiştirme adına gerekli baskıyı kuramadığını söylemek mümkün!

Kasey Shepherd ve Pako Cruz; fena olmayan bir performans gösterdiler. Ancak, kritik anlarda sorumluluk alamadıklarını ifade edebiliriz. Elgin Cook; takımın üç numarada öne çıkan ismi olmayı başardı. Tomislav Zubcic de takımın en önemli kozlarından birisiydi. Fakat, bu isimlerin performansı da takımın önemli maçları kazanması için yeterli değildi.