Tofaş’ın 2021 – 2022 Sezonundaki Eksikleri

Bursa basketbolu denildiği zaman herkesin aklına ilk olarak Tofaş gelir. 1990’lı yıllardan bu yana üst seviyede mücadele eden Tofaş; altyapısından yetiştirdiği oyuncular ile de Türk basketboluna önemli katkılar yapmıştır. Buna ek olarak, Avrupa kupalarında da her zaman başarılı olmuştur.

Tofaş; ING Basketbol Süper Ligi’nde başarılı olmaya alışkın bir takım! Fakat, Bursa temsilcisi için 2021 – 2022 sezonunda işler hiç yolunda gitmedi.

ING Basketbol Süper Ligi Tam Bir Hayal Kırıklığı Oldu

Tofaş; ING Basketbol Süper Ligi normal sezonunda 30 maçın yalnızca 16’sını kazanabildi. 14 maçtan yenik ayrıldı. Ligi üst sıralarda bitiren Anadolu Efes, Fenerbahçe Beko, Galatasaray NEF ve Darüşşafaka gibi takımlara karşı hem iç hem de dış sahada kaybetti. Ayrıca, Bursa şehrinin diğer takımı olarak bilinen Frutti Extra Bursaspor’a da mağlup oldu. Sonuç olarak, normal sezonu 30 maçta elde ettiği 46 puan ile dokuzuncu sırada tamamladı. Ancak, ilk sekizde olmadığı için çeyrek finale kalamadı. Bu durum; yıllardan bu yana bu seviyelerde mücadele etmeye alışkın olan Tofaş camiası ve taraftarları için ciddi bir hayal kırıklığı idi.

Basketbol Şampiyonlar Ligi Macerası Çeyrek Finalde Sona Erdi

Tofaş; 2021 – 2022 sezonunda ING Basketbol Süper Ligi’nin yanı sıra Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde de mücadele etti. Bursa temsilcisi gidebildiği yere kadar gitmek istiyordu. Tofaş; ilk grup aşamasında Fransa’nın SIG Strasbourg, Belçika’nın Filou Oostende ve Estonya’nın Kalev/Cromo takımları ile eşleşti. Gruptaki altı maçının dördünü kazanarak lider oldu.

Bursa ekibi; ikinci grubunda İspanya’nın Baxi Manresa, Darüşşafaka ve İtalya’nın NutriBullet Treviso takımları ile eşleşti. Bu grupta da altı maçının dördünü kazanmayı başardı. Gruptan ikinci olarak çıktı. Çeyrek finalde İspanya’nın Lenovo Tenerife takımı ile eşleşti. Fakat, güçlü rakibine her iki maçta da yenilerek turnuvaya veda etti.

Tofaş Önemli Maçlarda Başarılı Olamadı

Bursa temsilcisi; güçlü kadrosuna rağmen kırılma anlarını iyi oynayamayarak başarısız bir sezon geçirmiş oldu. Basketbol Şampiyonlar Ligi çeyrek final maçlarının her ikisinde de rakibiyle başa baş mücadele etti. Fakat, bilhassa rövanş maçında rakibine yalnızca bir sayı fark ile yenildi. Bir başka deyişle, maçın son saniyelerini iyi oynayamadı. Bunun yanı sıra, ligde kaybedilen Fenerbahçe Beko ve Pınar Karşıyaka maçlarında da aynı sorunu yaşadı.

Tofaş; sezon içerisinde birçok talihsizlik yaşadı. Son saniyelerde kaybedilen maçlar; takımın eskisi gibi winner bir kimliğinin olmadığını gösteriyordu. Takımın mücadele gücünün zayıf kalması da farklı bir sorundu.

Sammy Mejia’nın Eksikliği Hissedildi

Tofaş’ın en büyük eksikliklerinden birisi de kritik anlarda sorumluluk alacak bir oyuncusunun olmaması idi. 2015 ila 2020 yılları arasında Tofaş’ta forma giyen Sammy Mejia’nın eksikliği bu sezon da hissedildi. Mejia’nın ardından lider bir oyuncu bulamayan Tofaş; bu dramatik sonu kendi elleriyle hazırlamış oldu.