Tofaş 2021 Yılında Neler Yaptı

Türk basketbolu; 2021 yılında tarihinin en güzel başarılarından birisine şahitlik etti. Anadolu Efes; THY Euroleague’de şampiyon olmayı başardı. Fenerbahçe Beko’nun ardından bu kupayı ikinci defa ülkemize getirdi.

Anadolu Efes ve Fenerbahçe Beko ile beraber ING Basketbol Süper Ligi’nin güçlü takımları arasında yer bulan Tofaş; 2021 yılında fena olmayan bir performans gösterdi. Gelin, Tofaş’ın 2021 macerasına yakından bakalım!

Tofaş Normal Sezonu Dördüncü Sırada Tamamladı

ING Basketbol Süper Lig’inde 2020 – 2021 sezonu oldukça heyecanlıydı. Covid-19 dolayısıyla takımlar zor günler yaşadılar. Birçok takımda pozitif vakalara rastlandı. Tofaş; bu zorlu sezonunun normal etabını dördüncü sırada tamamladı. 30 maçta 19 galibiyet ve 11 yenilgi aldı. Play-off oynama hakkını kazandı.

Tofaş; çeyrek finalde kadrosunda Alperen Şengün gibi genç bir yetenek bulunduran Beşiktaş Icrypex ile eşleşti. İlk maçı 90-92 kaybetti. İkinci maçı kazanarak seriyi üçüncü maça taşımak istiyordu. Herkesin bildiği gibi çeyrek finalde iki galibiyet alan takım yarı finale yükseliyor. Ancak, Tofaş; ikinci maçta da rakibine 79-82 yenildi. Bir başka deyişle, yarı finale çıkma şansını kaybetti. Yaşanılan bu başarısızlık camiada büyük hayal kırıklığı yarattı. Tofaş; çeyrek finalde elendiği için ülkemizi 2021 – 2022 sezonunda Şampiyonlar Ligi’nde temsil etme hakkını kazandı.

Tofaş Avrupa Kupaları’nda Ne Yaptı?

Tofaş; 2020 – 2021 sezonunda Şampiyonlar Ligi B Grubu’nda mücadele etti. Gruptaki rakipleri arasında Keravnos, JDA Dijon ve ERA Nymburk gibi takımlar vardı. Bir başka deyişle, kolay bir gruba düştüğünü söyleyebiliriz. Tofaş; gruptaki altı maçında dört galibiyet ve iki yenilgi aldı. Grubunu ilk sırada tamamladı.

Bir sonraki aşamada I Grubu’na düştü. Hapoel Holon, Pınar Karşıyaka ve Happy Casa Brindisi ile aynı grupta yer aldı. Temsilcimiz bu grupta ciddi bir hayal kırıklığı yaşadı. Altı maçın yalnızca ikisini kazanabildi. Grupta sonuncu oldu. Bir başka deyişle, çeyrek finale çıkamadan Şampiyonlar Ligi’ne veda etti.

Tofaş 2021 – 2022 Sezonuna Nasıl Başladı?

İlk olarak, Avrupa Kupaları ile başlayalım! Tofaş; ülkemizi geçtiğimiz sezon olduğu gibi bu sezonda Şampiyonlar Ligi’nde temsil ediyor. F Grubu’nda yer alan temsilcimiz; Fransa’nın SIG Strasbourg, Belçika’nın Filou Oostende, Estonya’nın Kalev/Cramo takımları ile aynı grupta yer aldı. 2020 – 2021 sezonunda olduğu gibi bu yıl da grup aşamasını ilk sırada tamamladı. Oynadığı altı maçın dördünü kazanarak güzel bir performans ortaya koydu.

Tofaş; Şampiyonlar Ligi’nin bir sonraki aşamasında kendisine J Grubu’nda yer buldu. 25 Ocak 2022 tarihinde oynanacak play-off maçları ile beraber Tofaş’ın gruptaki rakipleri de belli olacak.

Tofaş; Şampiyonlar Ligi’nin yanı sıra ING Basketbol Süper Ligi’ne de önem veriyor. Ancak, ligde kötü bir durumda olduğunu söyleyebiliriz. 14 maçta yedi galibiyet ve yedi mağlubiyet alan Tofaş; güncel tarih itibariye dokuzuncu sırada yer alıyor.