Tofaş 2022 – 2023 Sezonuna Nasıl Hazırlanıyor

Bursa basketbolu denildiği zaman akla ilk olarak Tofaş geliyor. 1990’lı yıllardan bu yana üst seviyede mücadele eden ve Türk basketboluna birçok ismi kazandıran Tofaş; altyapısının yanı sıra lig başarısıyla da göz dolduruyor.

Bursa temsilcisi; 2021 – 2022 sezonunda taraftarlarını ciddi bir hayal kırıklığına uğrattı. ING Basketbol Süper Ligi’nde normal sezonu 30 maçta 16 galibiyet ve 14 mağlubiyet alarak dokuzuncu sırada tamamladı. Bu yüzden, lig dokuzuncusu oldu. Tofaş; çeyrek finale kalamadı. Her sezon play-off’ta mücadele etmeye alışkın şehrini hayal kırıklığına uğrattı. ING Basketbol Süper Ligi’ne çok erken veda etti.

Tofaş; 2021 – 2022 sezonunda Avrupa’da güzel işler yaptı. Temsilcimiz; Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde mücadele etti. Birinci ve ikinci tur gruplarından çıkmayı başardı. Çeyrek finalde turnuvayı şampiyon olarak tamamlayan İspanyol takımına elendi. Taraftarları; Tofaş’ta nelerin değişeceğini çok merak ediyorlar. Gelin, bu konuya yakından bakalım!

Ahmet Çakı Görevine Devam Edecek Mi?

Tofaş’ı önümüzdeki sezon kimin çalıştıracağı çok merak ediliyor. Bursa temsilcisi; 2021 – 2022 sezonunda Ahmet Çakı ile çalışmayı tercih etti. Anadolu Efes başta olmak üzere Türkiye’nin önemli kulüplerinde çalışan hatta yurt dışı deneyimi de bulunan Çakı; 2021 yılının Kasım ayında Tofaş’ın başına geçmişti.

Tofaş; Ahmet Çakı yönetiminde daha önce de ifade ettiğimiz gibi bilhassa ING Basketbol Süper Ligi’nde beklentileri karşılayamadı. Ancak, takımın Avrupa performansı oldukça etkileyiciydi. Çeyrek finalde her iki maçta İspanyol takımına bir sayı fark ile kaybeden Tofaş; biraz şanslı olduğu takdirde Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde daha ileri gidebilirdi. Ahmet Çakı’nın Avrupa maçlarında takımına taş gibi top oynatması dikkat çekiciydi.

Tofaş yönetimi ile Ahmet Çakı arasındaki görüşmelerden nasıl bir sonuç çıkacağı hakkında net bilgi bulunmuyor. Bursa temsilcisini önümüzdeki sezon da Ahmet Çakı çalıştırabilir. Fakat, ligdeki başarısız sonuçlardan dolayı ayrılık da söz konusu olabilir. Ahmet Çakı’nın 2022 – 2023 sezonunda Tofaş’ta olup olmayacağı birkaç hafta içerisinde netleşecektir.

Elgin Cook ve Paco Cruz’un Durumu Belirsizliğini Koruyor

Takımın bilhassa ligde hedeflerine ulaşamadığının farkında olan Tofaş yönetimi; kadroda birtakım değişiklikler yapmayı düşünüyor. Ancak, ING Basketbol Süper Ligi’nde play-off maçlarının devam etmesinden dolayı takım kadrosu ile ilgili net kararlar alınamadı. Takımdan hangi oyuncuların gideceği veya takımda hangi oyuncuların önümüzdeki sezon da yer alacağı gibi konular netleştirilmedi.

Elgin Cook ve Paco Cruz; 2021 – 2022 sezonunun başında Tofaş’a transfer olmuşlardı. Her iki oyuncudan da beklentiler bir hayli fazla idi. Sezon içerisinde zaman zaman çok iyi performanslar sergileyen Cruz ve Cook; belirli dönemlerde de beklentilerin çok gerisinde kaldılar. Bu noktada, her iki oyuncunun da önümüzdeki sezon takımda olup olmayacakları belirsizliğini koruyor. Tofaş yönetimi; muhtemelen daha iyi isimler ile anlaşmak isteyecektir. Fakat, transferden sonuç alınamadığı takdirde her iki oyuncuyu da önümüzdeki sezon Tofaş’ta izleyebiliriz.