Tofaş Bu Sezon Neler Yaptı

ING Basketbol Süper Ligi’nin en popüler takımlarından birisi de Tofaş! Türk basketbolunun en önemli kulüplerinden birisi olan Tofaş; Frutti Extra Bursaspor ile beraber Bursa’yı temsil ediyor. Geçmiş yıllarda hem ligde hem de Avrupa’da önemli başarılar elde ede Tofaş; 2021 – 2022 sezonunda beklentileri karşılayamadı. Yazımız sayesinde Tofaş’ın performansı, artıları ve eksikleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

Tofaş Ligi Kaçıncı Sırada Bitirdi?

Takdir edersiniz ki, ING Basketbol Süper Ligi’nde şampiyon olmak isteyen takımların her şeyden önce ligi ilk sekiz içerisinde bitirmeleri gerekiyor. Tofaş; 2021 – 2022 sezonunu ilk sekiz içerisinde bitirmeyi hedefliyordu. Fakat, bu sezon ligde oynadığı 30 maçın yalnızca 16’sını kazanabildi. 14 maçtan yenilgi ile ayrılan taraf oldu. 2592 sayı atarken 2450 sayı yedi. Sonuç olarak, sezonu topladığı 46 puan ile dokuzuncu sırada tamamladı.

Tofaş; elde ettiği derece dolayısıyla play-off’a kalamadı. Bir başka deyişle, ING Basketbol Süper Ligi’ndeki macerasına erken veda etti.

Tofaş’ın Avrupa Macerası Nasıldı?

Tofaş; 2021 – 2022 sezonunda ülkemizi Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde temsil etti. Farklı Türk takımlarının da katıldığı bu organizasyonda başarılı olmayı hedefliyordu. Hatta, oyuncular; sezon başında hedeflerini final olarak belirlemişlerdi.

Bursa temsilcisi; ilk olarak F Grubu’nda mücadele etti. Fransa’nın SIG Strasbourg, Belçika’nın Filou Oostende ve Estonya’nın Kalev/Cromo takımları ile aynı grupta yer aldı. Bu grupta oynadığı altı maçın dördünü kazandı. Bu sayede, gruptan lider olarak çıkarak bir üst tura yükseldi.

Tofaş; son 16 turunda J Grubu’nda mücadele etti.. Tofaş; bu grupta oynadığı altı maçın dördünü kazandı. Grubu Baxi Manresa takımının ardından ikinci sırada tamamladı.

Bursa temsilcisi; çeyrek finalde İspanya’nın Lenovo Tenerife takımı ile eşleşti. İlk maçı 78-77 kaybetti. Ardından, ikinci maçta rakibine bu defa 74-73 yenildi. Her iki maçın da yalnızca bir sayı fark ile kaybedilmesi son derece üzücü bir detaydı.

Tofaş Nerede Yanlış Yaptı?

Bursa temsilcisi; 2021 – 2022 sezonunda ligde ve Avrupa’da belirlemiş olduğu hedeflerin hiçbirisine ulaşamadı. Böylesine önemli bir takımın başarısız olmasının nedenleri merak ediliyordu.

Her şeyden önce, Tofaş’ın son dakikaları iyi oynayamadığını söylemek mümkün! Bilhassa Basketbol Şampiyonlar Ligi çeyrek finalinde Lenovo Tenerife maçlarının her ikisinin de bir sayı fark ile kaybedilmesi bu durumun bir göstergesiydi. Takımda önemli dakikalarda sorumluluk alacak bir oyuncunun eksikliği de hissedildi.

Tofaş; yaptığı transferler sayesinde hem ligde hem de Avrupa’da başarılı olan bir takımdı. Bilhassa beş sezon boyunca Tofaş forması giyen Sammy Mejia’nın Tofaş’a çok fazla katkı sağladığını söylemek gerekir. Fakat, 1983 doğumlu şutör guard 2020 yılında emekli olduğunu açıkladı. Ahmet Çakı‘nın takımı; Mejia’nın gidişinin ardından lider özellikli bir oyuncu bulamadı.

Bursa temsilcisinde sezonun sona ermesi ile beraber çok fazla şeyin değişeceğini söyleyebiliriz.