TOFAŞ Araya Girdi

Türk basketbolunun en köklü ekiplerinden birisi olan TOFAŞ, bu sezon hem ING Türkiye Basketbol Ligi’nde hem de Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde başarılı bir performans göstermeyi başardı. Dörtlü Finali Bursa’da oynanacak Bitci Erkekler Türkiye Kupası’nda Fenerbahçe Beko’ya son çeyrekte maçı kaptıran Bursa temsilcisi, sahadan mağlup ayrılmanın üzüntüsünü yaşamıştı. Bununla birlikte her ne kadar final buruk olsa da TOFAŞ’ın yılın bu dönemine kadar performansı şahaneydi.

Yüksek Form

Bu sezon ING Türkiye Basketbol Ligi’nde iyi işler çıkartan TOFAŞ, yılın ilk maçına tam 145 sayı atarak kazandığı Afyon Basketbol maçıyla başladı. Bu maçtan sonra oldukça zorlu bir Türk Telekom maçı oynayan TOFAŞ, Büyükçekmece Basketbol ve Darüşşafaka karşısında da çok iyi sonuçlar almayı başarmıştı.

Bununla birlikte takımın Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde gösterdiği başarılı performans sonrası Son 16 Turu’ndaki rakipleri belli olmuştu. TOFAŞ ve Darüşşafaka aynı gruba düşmüş ve iki takım farklı kulvarlarda üst üste maçlar yapmıştı.

TOFAŞ ING Türkiye Basketbol Süper Ligi’nde aldığı başarılı sonuçtan sonra Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde de rakibine şans tanımamıştı. Bu maçtan sonra Petkim Spor deplasmanına konuk olan Ahmet Çakı ve öğrencileri, Manresa karşısında da galibiyet alarak Avrupa’da 2’de 2 yaptılar. Lige dönüşte oynadığı Bahçeşehir Koleji’nde 2022 yılındaki ilk mağlubiyetini alan TOFAŞ, Avrupa’da çıktığı Uni Triveso maçından yine galibiyetle ayrıldı.

Verilen ara öncesi 2 çok zor maça çıkan TOFAŞ, önce Anadolu Efes karşısında sonra da Fenerbahçe Beko karşısında galibiyet aradı. 2 dev ekip karşısında da sahadan mağlup ayrılan Bursa temsilcisi, buna rağmen özellikle Fenerbahçe Beko karşısında çok iyi performans sergilemişti.

Küllerinden Doğan

Türk basketbolunun en köklü ekiplerinden birisi olan TOFAŞ, 2022’ye gerçekten şahane bir başlangıç yaptı. Hem ulusal hem de uluslararası arenada oldukça başarılı sonuçlar alan Bursa kulübünün köklerinden doğduğunu söylemek yanlış olmaz.

Bir dönem yaşadığı mali kriz nedeniyle kepenk kapatan TOFAŞ, bu sene gösterdiği performansla Bursa’daki basketbolseverleri de tekrar oyuna ısıttı. Bununla birlikte özellikle Bitci Erkekler Türkiye Kupası’ndan elenmiş olmak takımda buruk bir hava bırakmış oldu.

Zira takımın yönetim bazında da uzun bir süreden bu yana Bursa şehrinin basketbol kültürünü canlandırmaya yönelik girişimleri vardı. Şehrin basketboldan daha da uzaklaşmasını engellemek için uğraşan yöneticiler, Bitci Erkekler Türkiye Kupası’nda başarıya ulaşabilmiş olsa çok daha keyifli bir ara vermiş olabilirdi.

Takım artık gerçekten TOFAŞ’ın Türk basketbolundaki değerini göstermeye başladı ve özgüveni yerine geldi. Bursa temsilcisinin bu performansı hem koç Ahmet Çakı’yı hem de oyuncuları daha da değerli bir hale getirdi.

TOFAŞ, bir süre dinlendikten sonra hem Türkiye’de hem de Avrupa’da mücadelesine devam edecek. Erteleme maçlarını tamamladıktan sonra Avrupa’da maçlara dönüş yapacak olan TOFAŞ, en son noktaya giderek taraftarını memnun etmek istiyor.