TOFAŞ Antalya’yı Tamamladı

Bu sezon ING Türkiye Basketbol Süper Ligi’nde Play-Off potasına giremeyerek taraftarında ciddi bir hayal kırıklığı yaratan TOFAŞ Basketbol, buna rağmen geleceğe dair yatırımlarını ve hayallerini hiçbir zaman elden bırakmıyor. Sezonun tamamlanmasıyla birlikte Türk basketbolunda ilk niteliğinde bir hareketi başlatan Bursa temsilcisi, genç oyuncuların basketbola daha çok ısınabilmesi ve yetenekli olanların da takıma katkı sağlayabilmesi adına oluşturduğu Şut Kamplarının Antalya etabını da tamamladı.

Yatırımlar Gençlere

Bu sezon ING Türkiye Basketbol Süper Ligi ve FIBA Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde mücadele veren ekiplerden biri olan Tofaş Basketbol, Avrupa tarafında son 8 yapmayı başardıysa da ING Türkiye Basketbol Süper Ligi’nde Play-Off potasına giremedi ve hayal kırıklığı yarattı.

Frutti Extra Bursaspor ve Bahçeşehir Koleji gibi takımların katıldığı Play-Off potasında bu durumun hesaplanamadığını dürüstlükle itiraf eden Ahmet Çakı, buna rağmen gençlere ve şu anki projelerine yatırım yapmaya devam edeceklerini de dile getirmişti.

Nitekim sezonun bitmesiyle birlikte direkt olarak yaz mevsimine yönelik çalışmalarına başlayan Yeşil Mavili takım, kendisinin alametifarikası olarak gösterilen gençlerine yatırımlarını hemen başlattı. TOFAŞ Basketbol, belirli bir yaş grubunda olan ve basketbola ilgi duyan gençlerin gerek ilgisini arttırmak, gerekse de içlerinde profesyonel olabilecek seviyede olanları tespit edebilmek adına şut kampları başlatmıştı.

Bursa başta olmak üzere İstanbul, Ankara gibi Türkiye’nin pek çok şehrinde bu kampları yapmaya devam eden TOFAŞ Basketbol, son olarak Antalya’daydı. Akdeniz ilindeki kampını da tamamlayarak yola devam eden Bursa temsilcisinini bir sonraki durağı İstanbul olacak.

11-12 Haziran tarihleri arasında İstanbul Henza Akın Çolakoğlu Lisesi Salonu’nda kampı gerçekleştirecek olan TOFAŞ Basketbol, Türk basketboluna katma değer yaratmaya devam ediyor.

Profesyonel Kadro Üstün Eğitim

Basketbol Antrenörleri Murat Özyer ve Derya Özyer’in katkılarıyla ve Tofaş Spor Kulübü altyapı antrenörlerinin gözetiminde gerçekleştirilen eğitimlerin Antalya ayağında Tofaş Spor Kulübü Altyapı Teknik Koordinatörü Samir Seleskoviç de yer aldı.

28-29 Mayıs 2022 tarihlerinde Nirvana Cosmopolitan Hotel Spor Salonu’nda düzenlenen uygulamalı eğitimlerin ilk gününde gruplara ayrılarak temel basketbol hareketleri ve şut teknikleri üzerine çalışmaları yapıldı. Kampın ikinci gününde de oyuncunun oyun içerisinde kendi şutunu yaratması, şut için pozisyon alma, şut drilleri ve doğru şut kullanabilme üzerine teknik eğitimler aldı. Şut yarışmasıyla sonlanan kampın sonunda katılım gösteren tüm sporculara başarı belgesi takdim edildi.

Kulüp, tarihi boyunca pek çok oyuncuyu Türk basketboluna kazandırırken bu kazanımlar hem milli gurur açısından hem de şehir kültürünün basketbola yaklaşabilmesi açısından oldukça değerliydi. Bursa denilince akla ilk gelen markalardan biri olan TOFAŞ Basketbol, bununla birlikte hiçbir zaman kendini önceleyip bir başkasının üstüne basmaya yönelik bir politika uygulamadı ve hep sporu spor yapan kısımları öne çıkardı.

Başarılar gelip geçicidir ancak kültür TOFAŞ açısından hep değerli.