TOFAŞ’tan Erken Veda

Bu sezon Dörtlü Final aşaması Bursa’da oynanacak Bitci Erkekler Türkiye Kupası’nın Çeyrek Final aşamasının ilk ayağındaki maçlar oynandı. Turnuvanın bir anlamda ev sahipliğini de yapan TOFAŞ Basketbol, 15 Şubat 2022 tarihinde kendi sahasında Fenerbahçe Beko’yu konuk etti. Maçın ilk 3 çeyreğinde tartışılmaz bir üstünlük kuran TOFAŞ, karar çeyreğinde fişi çekemedi ve maç uzatmalara gitti. Maçın koparılamamış olmasının verdiği moral bozukluğu ve Fenerbahçe Beko’nun kazandığı direnç, TOFAŞ’ın Dörtlü Finali Bursa’da yapılacak turnuvada yer alamamasına neden oldu.

Dramatik Kayıp

Bu sezonun hem ING Türkiye Basketbol Ligi’nde hem de Avrupa arenasında en formda takımlarından biri olan TOFAŞ Basketbol, ev sahipliği yaptığı Bitci Türkiye Kupası’na erken veda etti.

ING Türkiye Basketbol Ligi’nde ilk 8 sırada yer alan takımların belirli kriterler kapsamında eşleştirildiği çeyrek final eşleşmesinde TOFAŞ’ın rakibi Fenerbahçe Beko’ydu. Bursa temsilcisi, Dörtlü Final aşaması Bursa’da yapılacak turnuvada ev sahibi avantajını da kullanarak zafere ulaşmak istiyordu.

Bu amaç uğrunda oynadığı maçta oldukça da iyi bir performans gösteren TOFAŞ, ilk 3 çeyrekte Fenerbahçe Beko’yu resmen parkeden sildi. Maçın bazı dönemlerinde farkı 20’ye kadar çıkartan Ahmet Çakı komutasındaki TOFAŞ, son çeyrekte ise ipleri Fenerbahçe Beko’nun eline verdi.

Konuk ekibin yıldızlarının son çeyrekte ağırlıklarını oyuna koymalarıyla birlikte TOFAŞ adına maçta dengeler değişti. Önce aradaki ciddi fark eridi sonrasında özellikle Melih Mahmutoğlu’nun sayılarıyla Fenerbahçe öne geçti. 20 sayı önde götürdüğü maçın final çeyreğinde geriye düşen TOFAŞ adına bu durum ister istemez hayal kırıklığı yarattı.

Buna rağmen maçı uzatmaya götürmeyi başaran TOFAŞ Basketbol, uzatma çeyreğinde de istediği performansı tam olarak sahaya yansıtamadı ve sahadan 88-93’lük skorla mağlup ayrıldı.

Özeleştiri

Aldığı mağlubiyet sonrası Bitci Erkekler Türkiye Kupası’na Çeyrek Final aşamasında veda eden TOFAŞ Basketbol’un koçu Ahmet Çakı, maç sonu değerlendirmesinde takımı ve kendisi adına özeleştirilerde bulundu.

Fenerbahçe Beko gibi dev ve şu sıralar formda bir ekip karşısında özellikle ilk yarıda çok iyi savunma yaptıklarını dile getiren 46 yaşındaki çalıştırıcı, üçüncü çeyrekte de çok iyi performans gösterdiklerini sözlerine ekledi.

Kupanın Bursa’da düzenlenecek olmasından ötürü ekstra bir odaklanmayla maça çıktıklarını hatırlatan Çakı, son çeyreğe vurgu yaptı. 14 sayı önde girdikleri çeyrekte Fenerbahçe Beko’nun savunmada ağırlığını arttırması sonra dengelerinin bozulduğunu ifade eden Ahmet Çakı, oyunun ritmini konuk ekibe kaptırdıklarını belirtti.

8-10 sayı farkla kazanmaları gereken bir maçtan mağlup ayrıldıklarını belirten TOFAŞ koçu, kazanmayı çok istediklerini ancak kendisinin takımdan çok memnun olduğunu ifade etti. Maç içerisinde hem kendisinin hem de takımının çok daha iyi şeyler yapabilmesinin mümkün olduğunu dile getiren Ahmet Çakı, bu bağlamda bir özeleştiride bulunmuş oldu.

Fenerbahçe Beko, TOFAŞ’ı mağlup ettikten sonra ezeli rakibi Galatasaray NEF ile eşleşti.