TOFAŞ Avrupa Arenasına Çıkıyor

Bu sezon hem ING Türkiye Basketbol Süper Ligi’nde hem de FIBA Şampiyonlar Ligi’nde oldukça başarılı performanslar sergileyen TOFAŞ Basketbol, FIBA Şampiyonlar Ligi defterini tekrar açıyor. Gruptan lider çıkarak son 16 Turu’na direkt olarak katılmaya hak kazanan ve diğer maçlarla birlikte karşı karşıya geleceği rakiplerini öğrenen TOFAŞ’ın ilk maçı ise turnuvadaki bir diğer temsilcimiz Darüşşafaka olacak.

TOFAŞ İkinci Ayakta

Bu sezon Ahmet Çakı liderliğinde çıktığı maçlardan oldukça başarılı sonuçlarla ayrılan ve hem ING Türkiye Basketbol Ligi’nde hem de FIBA Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde başarıyla ilerlemeye devam eden TOFAŞ, Avrupa sahnesinin ikinci turundaki ilk mücadelesine hazırlanıyor.

Bursa temsilcisi, ING Türkiye Basketbol Ligi’nin 19’uncu haftasında kendi sahasında konuk ettiği ve aslında bir anlamda bu maçın provasını yaptığı rakibi Darüşşafaka ile bu sefer FIBA Şampiyonlar Ligi’nde boy ölçüşecek ve bu maçtan galip ayrılmayı hedefleyecek.

23 Ocak 2022 Pazar günü oynanan maçta özellikle son çeyrekte harika bir performans göstermiş ve ilk 3 çeyreğinde zorlandığı maçta rakibine sadece 5 sayı attırarak sahadan farklı bir galibiyetle ayrılmıştı.

Bursa’da kendi taraftarı önünde oynayacağI FIBA Şampiyonlar Ligi Son 16 Turu maçından da aynı başarıyla ayrılmak isteyen ve Avrupa sahnesinde iyi bir başlangıç yapmayı hedefleyen TOFAŞ’ın bir önceki maçta geriden gelerek kazanmayı başarması bu bağlamda önemli bir motivasyon kaynağı olacak.

Bursa temsilcisi, ING Türkiye Basketbol Süper Ligi’nde oynadığı maçta aldığı galibiyetle hem kendi galibiyet serisini 4 maça çıkarmış hem de güçlü rakibinin 5 maçtır devam eden serisine son vererek psikolojik anlamda da rakibine üstünlük sağlamayı başarmıştı.

Grup Aşamasında Başarı

FIBA Şampiyonlar Ligi’nin grup aşamasında Strasbourg, Kalev, Oostende gibi ligin önde gelen ekipleriyle eşleşen TOFAŞ Basketbol, bu maçlarda oldukça etkileyici bir performans sergilemeyi başardı.

Bursa temsilcisi, grupta oynadığı 6 maçta aldığı 4 galibiyet ve 2 mağlubiyetle birlikte grubunu lider olarak tamamlamayı başarırken, bu başarının mükâfatı olarak ise 25 Ocak 2022 günü ilk maçına çıkacağı Son 16 Turu’na direkt olarak katılma hakkı kazandı.

Ahmet Çakı önderliğinde girdiği yapılanma neticesinde eski başarılı günlerine döneceğine dair kuvvetli sinyaller veren TOFAŞ Basketbol, bu sinyalleri de hem Avrupa’da hem de Türkiye’de oldukça başarılı performanslar sergileyerek verdi.

Bahsedildiği gibi ING Türkiye Basketbol Ligi’nde oynadığı son 4 maçın tamamından galip ayrılan Bursa temsilcisi, Son 16 Turu’nda da karşı karşıya geleceği Darüşşafaka karşısında oldukça etkileyici bir galibiyet almayı başarmıştı.

Sezon içerisinde daralan kadrosunu kuvvetli altyapısı sayesinde telafi etmeyi bilen TOFAŞ Basketbol, FIBA Şampiyonlar Ligi’nde de gidebileceği en ileri noktaya kadar ilerlemek ve Türkiye’yi başarıyla temsil etmek hedefinde.

TOFAŞ Basketbol ile Darüşşafaka’yı karşı karşıya getirecek maç 25 Ocak 2022 Salı günü saat 20’de başlayacak.