Tofaş Basket Galatasaray’a Yenildi

ING Basketbol Süper Ligi’nde play offlara kalma yarışı veren koç Ahmet Çakı önderliğindeki Tofaş Basket, deplasmanda Galatasaray Nef’in konuğuydu.

Tofaş Basket Bir Aksiyonla Kaybetti

tofaş basket

Tofaş Basket takımımızda bu önemli karşılaşmada en çok süre alan isim 37 dakika 19 saniye ile Tyler Ennis oldu. Koç Ahmet Çakı’nın kendisine güvenini rakip Galatasaray NEF potasına attığı 16 sayı ile karşılayan Tyler Ennis, bunun yanına 6 ribaunt ve 5 de asist ekleyerek etkili bir maç çıkarmayı başardı.

Tyler Ennis’in ardından Bursa temsilcimizde 36 dakika 20 saniye parkede kalan Elgin Rashad Cook ise en çok süre alan ikinci isim oldu. Aynı zamanda takımımızın en skorer ismi olmayı da başaran Elgin Rashad Cook, Tofaş Basket takımımız adına 19 sayının sahibi oldu ve skor yükünü çekenlerden biri oldu.

Bunun yanına 5 ribaunt ve 3 asist ekleyen oyuncu, ne yazık ki yaptığı 6 top kaybı ile rakip Galatasaray NEF’in ekmeğine de bir nebze de olsa yağ sürmüş oldu.

Takımımızın en çok süre alan üçüncü ismi olmayı başaran Francisco Javier Cruz Saldivar ise Tofaş Basket Başantrenörü Ahmet Çakı’nın çizdiği oyunları sahaya yansıtan en önemli isimlerden biriydi. Maçta 7 asist yapan oyuncu, bu istatistiği ile takımda alanında zirveye yerleşti. Ne var ki onun da skor katkısı sınırlı kaldı. Öyle ki Javier Cruz, sadece 9 sayı atabildiği rakip potada çift hanelere ulaşamamanın da üzüntüsünü yaşadı.

Tofaş Basket Başantrenörü Ahmet Çakı, bu üç isim dışında kimseye 30 dakika bandında süre vermedi. Görece geniş bir rotasyon kullanmaya çalışan koç Ahmet Çakı, maç boyunca 10 farklı isme süre verdi.

Karşılaşmanın kadrosunda görünen ancak parkeye çıkamayan 2 oyuncu ise Berke Büyüktuncel ve Bora Satır oldular.

Bench katkısını Jeremy Simmons ve Yiğit Arslan’dan 9’ar sayı olmak üzere toplam 28 sayı 12 ribaunt ve 6 asistle alan tecrübeli koç, ilk beşte yer verdiği Emre Tanışan ve Muhsin Yaşar’dan ise ne yazık ki beklentilerini karşılayamadı.

Buna göre Emre Tanışan, 22 dakika 47 saniyede sadece 7 sayı 6 ribaunt ve 1 asist yapabilirken; Muhsin Yaşar ise maçı 22 dakika 36 saniyede 10 sayı 3 ribaunt ve 3 asist yaparak bitirdi.

Karşılaşmayı sadece 1 sayı farkla kaybettiğimiz düşünüldüğünde atılacak bir basketin, alınacak 1 ribauntun veya yapılacak 1 asistin bile önemi çok büyük olurdu.

Galatasaray Skoru Çok İyi Dağıttı

Galatasaray NEF adına maçın kırılma kelimesi ise “paylaşım” oldu. Sarı kırmızılı rakibimiz, tam 6 oyuncusunda çift hanelerde katkı almayı başardı. Bunun dışında bench katkısını da maksimum derecede alan Galatasaray NEF adına kenardan gelen oyuncular toplam 36 sayı 6 ribaunt ve 7 asist yaptılar.

Rakipte Tofaş Basket takımımızı en çok zorlayan isimler ise Romelo Delante Trimble ve Kerry Blackshear Jr. Oldular.

Romelo aynı zamanda maçın en çok süre alan oyuncusu olurken, 39 dakika 5 saniyede potamıza 19 sayı attı.

Diğer yandan Kerry Blackshear Jr. ise 33 dakika 32 saniyeye 15 sayı 10 ribaunt sıkıştırarak double double yaptı.