Tofaş Basket İstanbullulara Karşı

ING Basketbol Süper Ligi’nde son 2 haftaya girilirken Tofaş Basket play off şansını yakalayabilmek adına çok kritik 2 maça çıkacak.

Koç Ahmet Çakı önderliğinde bu sezon FIBA Şampiyonlar Ligi ve ING Basketbol Süper Ligi’nde görece başarılı bir performans ortaya koyan Tofaş Basket, artık final maçlarına çıkıyor.

Hafta İçinde Hayaller Yıkıldı

tofaş basket

Geçtiğimiz hafta içinde hem Bursa’yı hem de Türkiye’ye Avrupa arenasında temsil etmek için parkeye çıkan takımımızın karşısında İspanya’nın güçlü ekiplerinden Lenovo Tenerife çıkmıştı.

Tofaş Basket rakibiyle oynadığı 2 maçlık seride her iki maçı da inanılmaz bir şekilde kaybederek FIBA Şampiyonlar Ligi’nde çeyrek final aşamasında veda etti.

Takımımız önce İspanya’da parkeye çıktı. Rakibinin ilk çeyrekte açtığı 14 sayılık farkı peyder pey kapatmayı başaran koç Ahmet Çakı’nın öğrencileri, son bölüme rakibiyle dirsek dirseğe gelmişti.

Ne var ki son saniyelerde yapılan hatalar maça mal oldu ve takımımız İspanyol temsilcisi karşısında evine 78 – 77’lik skorla, galibiyeti kıl payı kaçırarak döndü.

İkinci maçta saha ve seyirci avantajı ile rakibe çok daha iyi direnmesi beklenen koç Ahmet Çakı ve öğrencileri maça şok bir başlangıç yaptı. İlk yarı sona erdiğinde skor tabelasında gözükenler Tofaş Nilüfer Salonu’nu dolduran kimseyi memnun etmedi. Zira orada rakip Tenerife’nin 30 – 43 önde olduğu yazılıydı.

İkinci yarıda geri dönmeyi başaran takımımız, maçın bitimine 11 saniye kala 1 sayı öne geçmeyi başardı. Bu maçın genelinde öne geçtiğimiz ilk andı. Fakat ne var ki son anlarda maçı aldık derken sahneye Marcelo Huerats çıktı ve sevincimizi kursağımızda bırakarak maçı ve seriyi takımına getirdi.

Tofaş Basket bu maçı da 1 sayı farkla kaybetti.

TOFAŞ Basket Lige Geri Döndü

Avrupa’da yaşanan bu büyük hayal kırıklıklarının ardından koç Ahmet Çakı önderliğindeki takımımız hemen toparlanmak zorunda. Çünkü ING Basketbol Süper Lig’de sadece 2 hafta kaldı ve Tofaş Basket şu anda play off sınırı olan 8’inci sırada duruyor.

Bu sezon çıktığı maçlarda 15 galibiyet 12 mağlubiyet alan ekibimiz, play off için çok önemli iki rakip ile oynayıp bu maçlardan “en az” birini kazanarak işini sağlama almak isteyecektir.

Bu doğrultuda takımımızın iki rakibinin, İstanbul’un iki dev camiası olması ise fikstürün azizliği diyebiliriz. Öyle ki ilk rakibimiz 16 Nisan 2022 Pazar gününde, ING Basketbol Süper Ligi’nin lideri olan Fenerbahçe Beko olacak.

Geçtiğimiz hafta tıpkı Tofaş Basket gibi Avrupa’dan boynu bükük dönen ve Turkish Airlines Euroleague sezonunu mağlubiyetlerle kapatan Fenerbahçe Beko, takımımız karşısına moralsiz gelecek. Koç Ahmet Çakı’nın planı bu moralsizlikten bir galibiyet çıkarmak.

Fenerbahçe Beko maçından sonra ING Basketbol Süper Ligi 2021 – 2022 Sezonu’nun son maçında ise rakip Galatasaray NEF olacak.

İçinde bulunduğumuz sezonda beklenenden iyi bir çizgi ortaya koyan sarı kırmızılı takım, şu anda 4 maçlık bir galibiyet serisine sahip. Son hafta öncesi Afyon Belediyespor ile karşılaşacak olan ekip, kapanışı kendi seyircisi önünde bizimle yapacak.