Tofaş Basketbol Maç Sonunun Kurbanı

ING Basketbol Süper Ligi’nde 29’uncu hafta mücadelesinde Bursa temsilcimiz Tofaş Basketbol, Galatasaray NEF karşısında maçı uzatmalarda kaybetti.

2021 – 2022 Sezonunun sonuna doğru yaklaşırken oynadığı karşılaşmalarda çok büyük bir maç sonu problemi yaşayan koç Ahmet Çakı önderliğindeki ekibimiz, aynı sorunu Galatasaray NEF karşısında da oldukça dramatik bir şekilde yaşadı.

Tofaş Basketbol Yine Aynı Senaryoyu Yaşadı

tofaş basketbol

Galatasaray NEF karşısında Tofaş Basketbol aslında maça çok da iyi başladı. İlk çeyrekte sarı kırmızılı potaya 24 sayı atan ve kendi potasını korumayı başarabilen Bursa temsilcimiz, çeyrek sonunda 13 – 24 üstünlüğü sağladı.

İkinci çeyrekte ev sahibi ekip Galatasaray NEF her ne kadar savunma konusunda vidaları bir hayli sıktıysa da aynı karşılığı Tofaş Basketbol da verdi.

Maçın en kısır çeyreğinde potalara karşılıklı 35 sayı atıldı ve ilk yarıyı Tofaş Basketbol takımımız 32 – 40 önde bitirdi. İkinci yarı başlarken Galatasaray NEF’in taraftarının da desteğiyle üzerimize geleceği zaten beklenen bir şeydi. Buna karşın koç Ahmet Çakı önderliğindeki takımımız rakibine sonuna kadar karşılık verdi ve aradaki 8 sayılık farkı korumayı başardı.

20 – 20 biten üçüncü çeyreğin sonunda Tofaş Basketbol için işlerin tersine döndüğü son çeyrek geldi. Koç Ahmet Çakı’nın liderliğindeki takımın bu sezon son çeyreklerde oldukça canı yandı. Hem FIBA Şampiyonlar Ligi hem de ING Basketbol Süper Ligi’nde birçok karşılaşma, maç sonu oynama sıkıntısı sebebiyle elimizden kayıp gitti.

Maçın son saniyesinde önde giren Tofaş Basketbol’un aslında tek yapması gereken Melo Trimble’ın savunmasını başarılı bir şekilde gerçekleştirmekti. Ne var ki takım son topta Melo Trimble’a engel olamadı ve üç sayılık basketi potada gördü. Bu basketle uzayan maçta momentum da sarı kırmızılılara geçti.

Uzatma periyodunda da her ne kadar koç Ahmet Çakı’nın ekibi son topa kadar mücadele etse de ne yazık ki yine maç sonu oynanamadı ve Galatasaray NEF karşılaşmadan 90 – 89 galip ayrıldı.

Bu mağlubiyetle birlikte Tofaş Basketbol ne yazık ki play off şansını da oldukça zora sokmuş oldu. Takımımız 15 galibiyette kalarak, ilk 8 sıranın 1 maç ve 1 galibiyet gerisinde kaldı. Son oynanan Afyon maçının ardından iş biraz da rakiplerin alacağı sonuçlara göre belli olacak.

Elgin Rashad Cook Performansı Yetmedi

Tofaş Basketbol’da maça birçok oyuncu gerçekten karakter koydular. Buna karşın son anda yitirilen galibiyet fırsatına en çok üzülenler ise Galatasaray NEF’e en çok sıkıntı çıkaran oyuncular oldular.

Karşılaşmada takımımız adına en çok katkı veren isim Elgin Rashad Cook idi. Maçta 36 dakika 20 saniye süre alan Elgin Rashad Cook, bu süre zarfında rakip potaya 19 sayı atıp bunların yanına da 5 ribaunt ve 3 asist ekledi.

Maçta en çok süre alan Tyler Ennis ise 37 dakika 19 saniye içerisinde 16 sayı 6 ribaunt 5 asistlik katkı verdi.

Bu iki isme eşlik eden diğer oyuncuların çabası maçın sonunda oluşan skorla boşa gitmiş oldu herkes bir hayal kırıklığı yaşadı…