TOFAŞ’ın Kırılma Yaşadığı Anlar

Bu sezon hem ING Türkiye Basketbol Süper Ligi’nde hem de FIBA Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde verdiği mücadelede iyi işler çıkartan TOFAŞ Basketbol, buna rağmen her iki alanda da finalleri bağlayamadığı için hayal kırıklığı yaşadı. Bununla birlikte Bursa temsilcisi adına sezonun en olumsuz kırılmalarından birisi Bursa’da oynanan Bitci Erkekler Türkiye Kupası müsabakaları ve sonrasında gelen kötü süreç oldu.

Ev Sahibinin Hüznü

Bu sezon ING Türkiye Basketbol Süper Ligi’nde ve FIBA Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde oynadığı maçlarda iyi performanslar sergileyen TOFAŞ Basketbol, buna rağmen her iki alanda da istediği noktalara gelemedi.

Bununla birlikte takımın hayal kırıklığı yaşadığı noktalardan birisi de bu sene Bursa’da düzenlenen Bitci Erkekler Türkiye Kupası’ydı. Türkiye’nin en önemli takımlarının katıldığı bu turnuvada TOFAŞ’ın ev sahibi olmasından kaynaklı avantaj sağlayabileceği düşünülüyordu ancak işler tam da öyle olmadı.

Zira takım Fenerbahçe Beko karşısında hem de kendi taraftarı önünde oynamasına rağmen sahadan mağlubiyetle ayrıldı. Bu durum Bursa için yapılan basketbol yatırımlarının da aslında değersizleşmesine neden olabilirdi ancak neyse ki Bursalı basketbolseverler turnuvaya dair ilgiyi devam ettirdiler.

Öte yandan takımın hem Bitci Erkekler Türkiye Kupası’nda yaşadığı hayal kırıklığı hem de bu turnuvadan önce ve sonrasında devam eden maçlardaki kötü performansı ve sonuçları işin sonradan çok daha etkili olmasına neden oldu.

Zira takım ING Türkiye Basketbol Süper Ligi’nde Play-Off aşamasına kalmayı da başaramadı. O dönemde alınan kötü mağlubiyetler Ahmet Çakı’nın öğrencilerini sonradan olumsuz etkilemiş oldu.

Yatırımlar Artacak

Öte yandan bu sezon üstüne birçok kez basa basa söylenen ifadelerden birisi de Bursa şehrinin de basketbol kültürünün canlanabilmesi ve gelişebilmesi adına elden gelen her şeyin yapılacağıydı. Yeşil Mavili takım zaten gençlerin kadroda yer alabilmesi adına hem pilot takım anlaşmaları yaptı hem de kadrosunu bu bağlamda şekillendirdi.

Tüm bunların dışında şehrin başka noktalarında ve ülkenin farklı şehirlerinde altyapı tesisleri kuruldu ve yaz okulları açıldı. Basketbola ilgisi olan gençlerin ilgisini arttırabilmek, gelecek vaat eden çocuklarımızı da basketbola kazandırabilmek adına verilen eğitimler tam gazıyla devam ediyor.

TOFAŞ Basketbol sezon içerisinde belirli dönemlerde FIBA Basketbol Şampiyonlar Ligi’nin en iyi takımı olarak dahi gösteriliyordu. Bununla birlikte takımın tecrübe konusundaki eksikleri turnuvada daha ileri gitmesine engel oldu denilebilir.

Bursa temsilcisi adına gelecek sezonlarda yatırımların karşılığı çok daha net alınacak gibi görünüyor. Bunun için ilk olarak yatırımların daha da doğru yapılmasına ihtiyaç olduğu da kesin. Bu sezon belirli alanlarda çok daha avantajlı olan Frutti Extra Bursaspor’un ULEB Avrupa Kupası’nda da ING Türkiye Basketbol Süper Ligi’nde de gösterdiği başarılar TOFAŞ’ın kendine çekidüzen vermesi için önemli referans olabilir.

Bakalım TOFAŞ bu bağlamda ne kadar adımlar atacak?