Tofaş Bu Sezonki Hayal Kırıklığını Unutturmak İstiyor

ING Basketbol Süper Ligi’nde 2021 – 2022 sezonu sona ermek üzere! 16 takımın mücadele ettiği normal sezon bir süre önce noktalandı. Ligi ilk sekiz içerisinde bitiren takımlar play-off oynamaya hak kazandılar. Çeyrek final ve yarı final maçlarının ardından final maçının kimler arasında oynanacağı da belli oldu. Finalde tam da tahmin edilebileceği gibi Fenerbahçe Beko ile Anadolu Efes karşı karşıya gelecek.

Tofaş; 2021 – 2022 sezonunu hayal kırıklığı ile geçiren takımlardan birisi! Bursa temsilcisi; normal sezonu dokuzuncu sırada bitirdi. Bu yüzden, çeyrek final oynama hakkını kazanamadı. Lige çok erken veda etmiş oldu. Bursa temsilcisi; önümüzdeki sezon çok daha başarılı olmak istiyor. Bilhassa bu sezon çok üzdüğü taraftarlarının gönlünü almak adına çok çalışacak. Gelin, Tofaş’ın önümüzdeki sezonki hedeflerine yakından bakalım!

Bursa Temsilcisi Önümüzdeki Sezon Neler Yapabilir?

Daha önce de ifade ettiğimiz gibi ING Türkiye Basketbol Süper Ligi‘ni dokuzuncu sırada bitiren Tofaş bu başarısızlığa rağmen geleceğe umutlu bakıyor. Bursa temsilcisi; geçmişten bu yana ligi ilk sekiz içerisinde bitirmeye ve play-off oynamaya alışkın bir takım! Yalnızca bir sezon play-off’tan uzak kalmasının çok bir şey değiştirmeyeceğini düşünüyor. Sonuç olarak, Tofaş’ın önümüzdeki sezonki en büyük hedefinin ligi ilk sekiz içerisinde bitirmek olduğunu söyleyebiliriz. Bu sayede, play-off oynamayı ve gidebildiği yere kadar gitmeyi hedefliyor.

Bursa temsilcisinin önümüzdeki sezon hedeflerine ulaşması zannedildiği kadar zor olmayabilir. Bursa; altyapısı ve ilgisi ile tam bir basketbol şehri! 90’lı yıllardan bu yana basketbola çok fazla katkı sağlayan ve altyapısından yetiştirdiği yıldızları Türk basketboluna sunan Tofaş; biraz istikrar sağladığı ve isteğini sahaya yansıttığı takdirde ligi en kötü ihtimalle ilk sekiz içerisinde tamamlayacaktır.

Tofaş için her şey tozpembe değil! Takımın çözmesi gereken farklı sorunlar da mevcut! Her şeyden önce, kritik anlarda sorumluluk alabilecek bir veya birkaç oyuncunun transfer edilmesi gerekiyor. Bursa temsilcisi; bu sezon bilhassa sorumluluk alan bir oyuncusunun olmamasının eksikliğini yaşadı. Basketbol Şampiyonlar Ligi çeyrek finalinde İspanyol rakibine her iki maçta da bir sayı ile yenilerek bu tarz bir sorunun varlığını ispat etti.

Tofaş Önümüzdeki Sezon Başarılı Olmak Adına Neler Yapmalı?

Tofaş; ikinci ligden birinci lige çıktığı dönemden bu yana istisnasız her sezon play-off’a kalma başarısını yakalamıştı. Ancak, 2021 – 2022 sezonu ciddi bir başarısızlığa sahne oldu. Takımın 2022 – 2023 sezonunda bu tarz bir sorun ile karşılaşmaması adına her şeyden önce sakatlık problemini çözmesi gerekiyor. Bu sezon bilhassa Şubat ayından sonra yaşanan sakatlık vakaları; takımın performansının düşmesine neden oldu. Berk, Tyler ve Pako gibi oyuncuların takımdan uzun süre ayrı kalmaları ve geri dönüşlerinde performanslarında dalgalanma yaşamaları önemli bir sorun idi. Bu noktada, Ahmet Çakı yönetimindeki Tofaş’ın önümüzdeki sezon için geniş bir kadro kurmasının şart olduğunu ifade etmek gerekir.