TOFAŞ Farkla Kapattı

Bu sezon ING Türkiye Basketbol Süper Ligi’nde Play-Off hedefine ulaşamadığı için ciddi bir hayal kırıklığına uğrayan TOFAŞ Basketbol, normal sezonun son maçında bu durumun acısını çıkarttı. HDI Sigorta Afyon Belediyesi ile kozlarını paylaşan Bursa temsilcisi rakibini tam anlamıyla farka boğdu ve sahadan 57-115 gibi bir skorla galip ayrılmayı başardı. Bununla birlikte Yeşil Mavili takım adına bu maç moralden daha öteye gidemedi ve takım bu galibiyetle sezonu kapatmış oldu.

Yetmez Ama Evet

Bu sezon ING Türkiye Basketbol Süper Ligi’nde Play-Off aşamasına katılmayı hedefleyen ekiplerden biri olan TOFAŞ Basketbol, ligin son düzlüğünde istenen performansın çok altında kalması nedeniyle bu hedefine ulaşamadı.

Bursa temsilcisinde yaşanan başarısızlığın yarattığı hayal kırıklığı azımsanamayacak kadar büyük. Bununla birlikte artık olan oldu ve tüm takım gelecek sezona daha iyi bir şekilde hazırlanmak istiyor. Sezonun 30’uncu ve son maçında ligin zayıf ekiplerinden HDI Sigorta Afyon Belediyesi ekibine konuk olan Ahmet Çakı’nın öğrencileri bu maçta aldıkları skorla hiç değilse moralli bir kapanış yapmış oldular.

Konuk ekip sahadan 57-115 gibi çok farklı bir skorla galip ayrılmayı başardı ve bu sonuçla birlikte 30’uncu maçında 16’ıncı galibiyetini aldı. Ancak bu galibiyet takıma yeterli olmadı ve TOFAŞ normal sezonu 9’uncu sırada tamamlayarak Play-Off potasının dışında kaldı.

HDI Sigorta Afyon Belediyesi ise bu sonuçla birlikte 30’uncu maçındaki 26’ıncı mağlubiyetini almış oldu. Takım ligi son sırada bitirdi ve küme düşmekten de kurtulamadı.

Tofaş’ta 2002 doğumlu oyun kurucu Bora Satır 18 sayı, 9 asist ve 6 ribaunt ile takımın öne çıkan ismi oldu. Muhsin Yaşar 15 sayı ile katkı verdi. Emre Tanışan 15 sayı ve 5 ribaunt, Berk Uğurlu 12 sayı ve 5 asist ile oynadı. Tyler Ennis, Berke Büyüktuncel ve Tomislav Zubcic ise 11 sayı bitirdi.

Afyon Belediyesi’nde Mertcan Solkol 24 sayı ile maçın en skorer oyuncusu oldu. Berkan Aksu 12, Bilgehan Diril 9, Tuğberk Gedikli 8, Hüseyin Çevirgen ise 4 sayıyla maçı bitirdi.

Gençleri Hazırlamak Gerek

Öte yandan bu maçtan alınan skorun geride kalmasını sağlayacak güzellik genç oyuncuların gösterdiği performanstaydı. Bahsi geçtiği gibi Bora Satır tam anlamıyla şov yaparken TOFAŞ’ın çok şey beklediği Berke Büyüktuncel de 11 sayı ile öne çıkan isimlerden biri oldu.

TOFAŞ artık gelecek sezonlarda yer vereceği oyuncularını takıma nasıl eklemleyebileceğini hesaplamak zorunda. Zira bu sezon takım pek çok maçta sakatlık ve alternatifsizlik nedeniyle sıkıntılar yaşadı.

Yeşil Mavili takımın Play-Off potasının dışında kalması gerçekten çok can sıkıcı ancak artık bu sezon geride kaldı. Gelecek sezon böyle bir başarısızlık yaşamamak adına hesabın kitabın çok daha iyi yapılması ve kadro mühendisliğinin daha iyi kurulması gerekiyor.