TOFAŞ Gücüne Güç Kattı

2021/2022 sezonunda hem ING Türkiye Basketbol Süper Ligi’nde hem de FIBA Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde çok başarılı bir sezon geçiren TOFAŞ Basketbol çok güzel bir haber aldı. Bursa temsilcisi, Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde yer alan takımları kapsayan listede sezonun yeni güç sıralamasında 2 sıra daha yükselerek turnuvanın en güçlü 4’üncü takımı seçildi.

Üst Sıralar

Türk basketbolunun en değerli kulüplerinden biri olan TOFAŞ, bu sezon hem ING Türkiye Basketbol Ligi’nde hem de FIBA Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde başarılı bir performans sergiliyor.

Bursa temsilcisinde Ahmet Çakı liderliğinde çok iyi bir organizasyon şeması çizildi ve kulübün doğru politikaları şehrin ve kulüp geleneklerinin tekrardan canlanmasını sağladı. Bununla birlikte TOFAŞ özellikle FIBA Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde oldukça dikkat çekici bir takım haline gelmiş durumda.

Geçtiğimiz günlerde FIBA Basketbol Şampiyonlar Ligi’nin en güçlü 4’üncü takımı seçilen TOFAŞ ile ilgili yapılan açıklamada takıma övgüler yağdırıldı. TOFAŞ’ın aynı grupta yer aldığı Manresa’dan daha düşük bir savunma verimliliğine sahip olmasına rağmen grupta lider olamamasının sebebi olarak TOFAŞ’ı gösteren açıklamada, takımın başarılarından söz edildi.

Hücum, savunma ve net ratinglerin paylaşıldığı açıklamada TOFAŞ’ın 12.1 rating ile ligin lideri olduğuna dikkat çekildi. Burada çok daha gurur verici olansa TOFAŞ’ın net ratinginin ne kadar iyi olduğunu açıklamak için NBA lideri Phoenix Suns üzerinden örnek verilmesi oldu.

Son 16 Turu’nda yoluna namağlup devam eden takımın herkes için zorlu bir rakip olduğundan bahsedilirken, bu değerlemeden de anlaşılacağı gibi TOFAŞ turnuvanın en iddialı takımlarından biri. FIBA Basketbol Şampiyonlar Ligi’nin favorilerinden biri olan TOFAŞ, Milli Takım arasından sonra Uni Treviso’yu Bursa’da konuk edecek.

Tanıdık Takımlar

FIBA Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde TOFAŞ ile birlikte iki temsilcimiz daha mücadele ediyor. TOFAŞ ile aynı grupta yer alan Darüşşafaka Tekfen bu takımlardan birisi.

Daçka’nın ING Türkiye Basketbol Ligi’nde 3’üncü sırada yer aldığına vurgu yapılan değerlendirmede, takımın takviminden söz ediliyor. Takımın ilk 5 içinde yer alabilmesinin mümkün olabileceğini belirten değerlendirmede buna rağmen Manresa ve TOFAŞ karşısında alınan mağlubiyetlerin bu duruma izin vermediği ifade ediliyor. Darüşşafaka sıralamada 12’inci sırada yer alıyor.

Darüşşafaka’yı 13’üncü sırada takip eden takım ise son temsilcimiz Galatasaray NEF. TOFAŞ gibi direkt olarak bu aşamaya katılmaya hak kazanan Galatasaray NEF, geçtiğimiz sıralamada 2’inciydi. Sarı Kırmızılı ekibin iç sahada aldığı mağlubiyetlerin vurgulandığı değerlendirmede Hapoel Holon ile oynanacak maçların ne kadar kritik bir hale geldiği ifade ediliyor.

Galatasaray’ın ligin en iyi hücum takımı olduğuna dikkat çekilen değerlendirmede TOFAŞ neredeyse kusursuz bir biçimde nitelendirilirken, diğer 2 temsilcimizin de övgüye mazhar tarafları olması basketbolumuz için gurur verici.

Umarız finalde takımlarımızı görmek ve bir kez daha kupada zafere ulaşmak sevincini yaşarız.